Ze statystyką za pan brat

Grupa uczniów klasy IIA naszego Liceum: Agata Kałdonek, Emilia Koma i Hubert Bednarski uzyskała w eliminacjach szkolnych Olimpiady Statystycznej wysokie wyniki i 13 stycznia 2017 r. rywalizowała w etapie okręgowym, w gronie 30 najlepszych uczniów województwa lubelskiego.

Rozgrywki odbyły się na Wydziale Ekonomicznym UMCS.
Pierwsza część zmagań polegała na rozwiązaniu testu obejmującego zakres tematyczny z bardzo wielu dziedzin. Pytania dotyczyły nie tylko statystyki, ale również rachunku prawdopodobieństwa, ekonomii, znajomości przemian społeczno-gospodarczych w Polsce i na świecie, zjawisk demograficznych i elementów nauki o zdrowiu.

Do części drugiej – ustnej zakwalifikowano 12 zawodników z najwyższymi wynikami. W tej grupie wywalczyła znakomite miejsce Agata Kałdonek.
Etap ustny polegał na udzieleniu przed komisją odpowiedzi na wylosowane pytanie problemowe, w oparciu o obliczenia wykonane z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel.

Ostatecznie Agata Kałdonek zajęła 9 miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej. O kwalifikacji do etapu centralnego zadecyduje Komitet Główny, w oparciu o wyniki z wszystkich województw.
Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.

Krystyna Maik