Mistrz Ortografii 2024

W tym roku odbyła się siódma edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „ Zostań Mistrzem Ortografii”.   Od początku patronat nad przedsięwzięciem  sprawują:  Wydział Filologiczny UMCS, Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs widnieje w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Lubelskiego Kuratora Oświaty,  które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Oznacza to, że zdobywcy I, II i III miejsca w kategorii szkół podstawowych otrzymują dodatkowe   punkty, które są    uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025. Hasłem przewodnim konkursu są słowa:
 „ Ojczysty – znam, lubię, szanuję”.  W tym stwierdzeniu zawiera się cel i przesłanie naszego przedsięwzięcia – promowanie i popularyzowanie wśród młodzieży mody na poprawność językową,  będącą   wyrazem  patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa i kultury narodowej.  Cieszymy się, że z każdym rokiem,  nasze przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Do udziału w rywalizacji, w tegorocznej edycji zgłosiło się 14 szkół – 7 podstawowych i tyle samo ponadpodstawowych. I etap konkursu, czyli eliminacje szkolne przeprowadzone zostały
12 marca 2024 r. Wzięło w nich udział łącznie 412 osób. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 45 uczniów – 21 z klas 7 i 8 szkół podstawowych i 24 ze szkół ponadpodstawowych. Finał konkursu odbył się 11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół nr 2 w Nałęczowie. Komisja powołana przez organizatora konkursu po sprawdzeniu prac– dyktand i testów-  ustaliła listę laureatów:

W kategorii  klasy 7 i 8 szkoły podstawowej zwycięzcami zostali:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii  otrzymał Michał Smarzewski ze Szkoły Podstawowej
nr 22 im. Bolesława Prusa w Lublinie
, przygotowany przez Panią Beatę Marek.
II miejsce zajęła Emilia Żelazowa ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie, przygotowana przez Panią Bożenę Malec.
Na III miejscu uplasowała się Barbara Ślepko również ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie, przygotowana także przez Panią Bożenę Malec.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymał  Krzysztof ChilimoniukIX Liceum Ogólnokształcącego
 im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
, przygotowany przez Panią Annę Walaszek.
 II miejsce zdobyła Gabriela Marciszka z I Liceum Ogólnokształcącego  im. Marii Skłodowskiej – Curie w Rykach, przygotowana przez Panią Annę Filipek.

III miejsce uzyskał Maciej Śpiewak z II Liceum Ogólnokształcącego  im. Komisji Edukacji Narodowej
 w Puławach,
przygotowany przez Panią Renatę Marcinko.

Uroczysta gala, podsumowująca konkurs odbyła się 19. 04. 2024 r. w Zespole Szkół nr 2
w Nałęczowie.
Na tym spotkaniu  wręczono statuetki Mistrza Ortografii oraz nagrody dla zdobywców II
i III miejsca. Gospodarzem drugiej części wydarzenia był prof. UMCS Pan Bogusław Grodzki, który oprowadzał zgromadzonych po poezji Czesława Miłosza – jednego z Patronów 2024 Roku. Gościem gali była również Pani Beata Wielowińska – Pawlak, przedstawicielka Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS, która przedstawiła ofertę edukacyjną lubelskiej uczelni.

Wszystkim laureatom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.