„Człowiek tyle jest wart,

ile może dać drugiemu człowiekowi”

Św. Jan Paweł II

Szkolny Klub Wolontariatu „Adiutor” zrzesza wolontariuszy Zespołu Szkół Nr 2, którzy angażują się w różne działania społeczne i charytatywne w szkole i poza szkołą.

Wolontariusze „Adiutora”, którymi są uczennice i uczniowie z różnych klas i różnych typów szkół, włączają się w szkolne, lokalne i ogólnopolskie akcje na rzecz potrzebujących, wspólnie z opiekunami Klubu inicjują nowe przedsięwzięcia oraz zdobywają doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami starszymi.

SKW zawarł porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich z Przedszkolem im. Adama Żeromskiego i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Współpracuje m. in. z Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury, Hospicjum im. Św. Matki Teresy w Puławach, Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, Lubelskim Bankiem Żywności, Warsztatem Terapii Zajęciowej przy Nałęczowskim Stowarzyszeniu Charytatywnym.  Bierze udział w takich akcjach jak: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, „Sprzątanie Świata”, „Dzień Ziemi”, „Komórkomania”, „Dzień Dobrych Uczynków”, „Góra Grosza” , „Zakręcona akcja”, „Świąteczna Zbiórka Żywności”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „ I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”, „Marsz Nadziei” i wielu innych .

„Adiutor” organizuje charytatywne kiermasze własnych wyrobów artystycznych i kulinarnych, zbiórki darów i pieniędzy, pomoc koleżeńską w nauce, spotkania z ciekawymi społecznikami i wolontariuszami, wyjścia i wyjazdy do miejsc, w których potrzebna jest pomoc. Wolontariusze SKW pomagają w organizowaniu imprez kulturalnych, przygotowują kartki świąteczne dla byłych pracowników szkoły i zaprzyjaźnionych instytucji, uczestniczą w akcjach ekologicznych, organizują konkursy, sprzątają nałęczowski cmentarz i służą swoją pomocą zawsze, kiedy jest taka potrzeba. Poprzez zaangażowanie w działania SKW uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, kompetencje społeczne, kreatywność i przedsiębiorczość.

Szkolny Klub Wolontariatu przyczynił się do otrzymania przez Zespół Szkół Nr 2 w Nałęczowie tytułu i certyfikatu „Pomagamy innym! Szkoła promująca wolontariat 2019”. Za osiągnięcia i pomysłowe inicjatywy w dziedzinie wolontariatu został uhonorowany przez Starostę Puławskiego tytułem „Wolontariusza roku 2022 Powiatu Puławskiego”.

Wszystkie działania Szkolnego Klubu Wolontariatu dokumentowane są na bieżąco na stronie internetowej szkoły. Na tablicy ściennej SKW, znajdującej się na dolnym parterze, wieszane są okolicznościowe i podsumowujące pracę SKW gazetki, a także dyplomy i podziękowania.

Podstawą prawną funkcjonowania Szkolnego Klubu Wolontariatu jest rozdział 7 działu IV Statutu Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie.

Opiekuni SKW:  ks. Mateusz Stawecki, Maria Rejmak-Chęć i Beata Surdacka

Szczegółowe zasady określa wewnętrzny Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu. (otwórz plik pdf)

Nowi członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu składają do opiekunów:

1. Deklarację Przynależności do Wolontariatu ze Zgodą Rodziców ( Do pobrania )
  2. Ankietę dla Wolontariusza ( Do pobrania ).