Kilka rekomendacji

Zapraszam do biblioteki szkolnej. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu książkę, o której będzie mógł powiedzieć: „ona jest napisana dla mnie” książkę, która być może coś we mnie zmieni, pobudzi do działania, zainspiruje. Czytanie bowiem  to droga do sukcesu – rozwija umysł, leczy duszę, pobudza do działania.  Studiując biografie tzw. ludzi sukcesu – wpływowych, sławnych, kreatywnych –  można zauważyć, że większość z nich ma jedną wspólną cechę: czytają masę książek. Takim przykładem może być: Elon Musk, Mark Zucerrberg, Emma Watson, Bill Gates, Steve Jobs, Will Smith, Oprah Winfrey.

            Zamieszczam rekomendacje kilku wybranych książek z bogatego i różnorodnego księgozbioru biblioteki. Są to różnorodne pozycje, zarówno z beletrystyki jak i literatury popularno – naukowej czy biograficznej. Łączy je na pewno to, że każda z nich niewątpliwie pozytywnie wpływa na różne sfery naszego życia – intelekt, emocje, działanie.

 „Nocami krzyczą sarny”


 Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią działo. Teraz, gdy wraca w tamto miejsce, nie przypuszcza, że będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoją traumą, ale i z tym, co zdarzyło się na tych terenach pod koniec wojny. Stare poniemieckie domy w spowitej mgłą dolinie szepczą mroczne tajemnice. Maria, Mereike, Marianna – wszystkie musiały coś ukryć i wszystkie musiały milczeć. Zbyt długo skrywane tajemnice teraz okazują się zbyt trudne do wypowiedzenia.
Czy Marię budzi w nocy krzyk saren, a może to głosy kobiet z przeszłości?                     

„Lato w Przytulnej” , „Jesień w Przytulnej”

 

 

Saga Przytulnej to niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach. Emocje, nieoczekiwane zwroty akcji, sekrety, a przede wszystkim miłość, przyjaźń i słowo DOM, w wielu jego znaczeniach, a to wszystko opowiedziane przez Katarzynę Michalak tak, że tylko zapaść się w wygodny fotel, otulić kocykiem i czytać, czytać, czytać…

„Rzeźbiarz łez”

 Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy
Włoski fenomen 2022 roku
Nica, od zawsze pragnęła tylko jednego: mieć rodzinę. Kiedy ma siedemnaście lat, Milliganowie postanawiają ją adoptować, a odległe marzenie wydaje się wreszcie spełniać. Przewrotny los nie pozwala jej się jednak zbyt długo tym cieszyć – z Grave, sierocińca, w którym się wychowywała, razem z nią adoptowany zostaje Rigel, chłopak, który do tej pory budził w niej wyłącznie niepokój. Wydaje się, że mimo łączącej ich przeszłości, pełnej cierpienia i samotności, nic nie będzie w stanie zbliżyć do siebie tej dwójki, a mieszkanie pod jednym dachem przysporzy jedynie więcej bólu. Nica jest jednak zdeterminowana, by ochronić swoje marzenie przed każdym, kto zapragnie je zniszczyć.

„Gorzka czekolada”

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata.
Autorami czternastu opowiadań (o każdej z wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.
Opowiadanie o mądrości napisał Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.

„Pozwól, że Ci opowiem”

Pozwól, że Ci opowiem… to zbiór historii, przypowieści, bajek, anegdot pochodzących z różnych stron świata i różnych tradycji: hinduskiej, żydowskiej, buddyjskiej, chrześcijańskiej mający na celu lepsze poznanie i zrozumienie siebie, naszych relacji z innymi, naszych lęków, dążeń, pragnień, natchnięcie nadzieją, że można wierzyć w innych ludzi, że świat nie jest zły. Wszystko zależy bowiem od nas, od własnego pokierowania życiem.

„Zielone martensy”

Otylia jest porywająca. Przyciąga każde spojrzenie Feliksa. Ubiera się ekstrawagancko, nie przejmuje się opinią innych, wciąż się uśmiecha. Nic dziwnego, że chłopak szybko się w niej zakochuje. Dopiero po pewnym czasie odkrywa jej sekret. I już wie, że są do siebie bardzo podobni. Feliks robi wszystko, by znaleźć czas dla Otylii, co nie jest łatwe, bo od wyjazdu mamy do pracy cały dom jest na jego głowie! Historia o miłości i samotności, która poruszy niejedno nastoletnie serce. Książka nagrodzona w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.

„Nigdy przenigdy…”

Grzeczna dziewczynka, która nigdy przenigdy… i zadziorny chłopak, zdeterminowany, by wywrócić jej poukładany świat do góry nogami! Czy Marissa pozwoli sobie na chwilę zapomnienia? A może na tym właśnie polega dorosłość?
Ciepła i autentyczna historia o dojrzewaniu, odkrywaniu siebie i pierwszej miłości, która nigdy przenigdy się nie poddaje i potrafi przełamać niejedną barierę.

„Szeptane”

Ile można znieść, by zdobyć bilety na Finał Ligi Mistrzów w Warszawie? Filip i jego koledzy wiedzą, że można znieść naprawdę wiele. Nawet wstawanie bladym świtem, by wcisnąć ludziom ulotki i dostać za każdą marne grosze. Gdy nadarza się okazja i chłopaki otrzymują propozycję porządnej pracy, nie wahają się. Pieniędzy przybywa, są chwaleni przez szefa, ale zaczynają mieć moralne dylematy i prawdziwe, dorosłe problemy… Trzymająca w napięciu powieść o pierwszych poważnych dylematach nastolatków, którzy przebywają w wirtualnym świecie i zmagają się na co dzień z zagrożeniami, jakie niesie powszechna obecność w Sieci.

 „Puszka”

Barbara Kosmowska pisze o trudzie dojrzewania, poszukiwania siebie, radzenia sobie z trudnościami, które przerastają młodą dziewczynę. Nic nie jest tu oczywiste, wydarzenia zaskakują, a życie pisze nieoczekiwany scenariusz. Gdy zawodzą rodzice, a przyjaźń okazuje się jedynie pozorem, gdy samemu popełnia się błędy i – jak myśli bohaterka – „coraz trudniej przyznać się do samej siebie”, od rozpaczy chroni iskierka nadziei. Autorka z uwagą przygląda się postawom swoich młodych i dojrzałych bohaterów, analizuje ich przeżycia, relacje z innymi ludźmi, ich świat wartości. Refleksyjna powieść, w której współczesne problemy społeczne splatają się z ludzką codziennością.

„11 papierowych serc”

“11 papierowych serc” to wyjątkowa opowieść o Elli, dziewczynie, która po tragicznym wypadku samochodowym stara się odzyskać wspomnienia utraconych 11 tygodni swojego życia. To nie tylko romans, ale przede wszystkim głęboka historia o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu prawdy i przekraczaniu granic, które wydawały się nieprzekraczalne.
W książce autorka zgrabnie łączy elementy tajemnicy, romansu i podróży osobistej, tworząc fascynującą i wciągającą historię. Ta książka to nie tylko opowieść o miłości i stracie, to także pouczająca historia o dojrzewaniu, akceptacji zmian i dawaniu sobie oraz innym kolejnych szans. Jest to idealna lektura dla tych, którzy szukają historii pełnej ciepła, nadziei i pozytywnych emocji.

„Ciche cuda Z zachwytu nad życiem”

Autorka znana z niebywałego autentyzmu, dzieląc się skrawkami ze swojej codzienności, łamie stereotypy dotyczące osób pochodzących z trudnych środowisk. Swoim zwyczajem nie unika niewygodnych tematów, a jej odważna szczerość, wylewność i humor inspirują do poddania się refleksji nad własnym życiem. Napisane z gawędziarskim talentem opowieści o drodze zwykłej dziewczyny, która mimo licznych upadków stara się wcielać w życie swoje  marzenia, niewątpliwie rozbudzają nadzieję. Optymizm bijący z szokujących faktów, został przekuty w CICHE CUDA.
A te zdumiewają, otwierają szeroko oczy i nie pozwalają oderwać się od lektury.

 „Zanim wystygnie kawa Opowieści z kawiarni”

“Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” to drugi tom powieści, która zdobyła popularność na całym świecie. Czytelnik po raz kolejny przekona się, jak interesujące mogą być podróże w czasie.W małej kawiarni w Tokio są one możliwe. Należy jednak pamiętać, by zdążyć z powrotem, nim wystygnie kawa. Pamiętając o tej, wydawać by się mogło, prostej regule, pewien mężczyzna może cofnąć się w czasie, by porozmawiać z najlepszym przyjacielem, który zmarł dwadzieścia lat wcześniej. Z kolei synowi udaje się zamienić parę słów z matką, na której pogrzeb nie zdążył dotrzeć. Byłemu policjantowi udaje się natomiast zobaczyć z żoną, której nigdy nie zdołał podarować prezentu na urodziny. Każdy z tych bohaterów inaczej postrzega swoją wyprawę.

  „Zanim wyblakną wspomnienia”

                 

Trzecia część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”. Czworo tajemniczych nieznajomych i zupełnie nowa kawiarnia.
Na zboczu góry Hakodate w północnej Japonii kawiarnia Donna Donna słynie z olśniewających widoków na port. Ale to nie wszystko. Podobnie jak urocza tokijska kawiarnia Funiculi Funicula, Donna Donna oferuje swoim klientom niezwykłą możliwość podróży w czasie. „Zanim wyblakną wspomnienia” to historia czworga nowych klientów, z których każdy ma nadzieję przenieść się w czasie i naprawić przeszłość. Wśród znajomych twarzy z poprzednich powieści Toshikazu Kawaguchiego pojawią się też: córka, która ma żal do rodziców, że ją osierocili; tęskniący za ukochaną komik; pogrążona w żałobie młodsza siostra i młody mężczyzna, który zbyt późno uświadamia sobie swoje uczucia. Czy odnajdą to, czego szukają?
 

 „Jak cieszyć się życiem? Dobrostan w pięciu odsłonach”

Co zrobić, aby każdy poranek witać z większym optymizmem i nadzieją na przyszłość? Jak świadomie stawać się szczęśliwszym? Paradoks szczęścia polega na tym, że im bardziej je cenimy, im bardziej je pragniemy, tym bardziej staje się ono nieuchwytne. Psycholog  Tal Ben-Shahar przedstawia autorską metodę (SPIRE) odnajdywania własnego szczęścia. Przekonuje, że rozbijając szczęście na pięć najważniejszych elementów i dbając o ich osiągnięcie – wchodzimy na drogę do szczęśliwego życia.

 „Młodość wyznania Nastolatków”

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie, bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie. To głośne YA, które pomoże ci być sobą. A jeśli jesteś już za stary, sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia. Jest to opowieści o małych  i dużych rozterkach. O zmaganiach w okresie dojrzewania  z wyolbrzymionymi drobnostkami i całkiem realnymi problemami, zmianami wymaganiami oraz oczekiwaniami, z którymi młodzież styka się na co dzień. To wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to, co dziś zdaje mu się łatwe, bywa cholernie trudne.

„ Ścieżka słuchania”

Julia Cameron jest dramatopisarką, poetką, scenarzystką filmową i telewizyjną (m.in. serial „Policjanci z Miami”), kompozytorką, reżyserką oraz autorką ponad czterdziestu książek. Międzynarodowy sukces przyniosła jej bestsellerowa seria poradników na temat kreatywności. Pierwszy z nich, Droga artysty, został przetłumaczony na 40 języków, sprzedał się w pięciu milionach egzemplarzy i znalazł się liście „32 książek, które mogą zmienić twoje życie”, opublikowanej przez opiniotwórczy portal BuzzFeed. W swojej najnowszej książce autorka proponuje dodatkowe narzędzia służące odblokowaniu i rozwijaniu kreatywności. W ciągu 6 tygodni praktykowania ścieżki słuchania odnajdziesz drogę do swojego prawdziwego, twórczego ja.

„Katharsis”

Człowiek od zawsze usiłował przeniknąć tajemnicę życia i śmierci, odkryć sekret harmonii z wszechświatem, pogodzić duszę z ciałem, zachować wieczną młodość. Andrzej Szczeklik – lekarz, który podniósł medycynę do rangi sztuki – jak nikt inny potrafił opisać źródła i dzieje tych pragnień. Z równą lekkością prowadzi czytelnika przez starożytną mitologię co przez anegdoty z eksperymentów medycznych , jakich dokonywał sam na sobie.

                                                                               Zapraszam do biblioteki!

 

 

Archiwa
Archiwum
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Ostatnie wpisy