„Tyle z życia masz, ile dasz…”

W poniedziałek, 1 grudnia 2014r. odbyła się w Nałęczowie (w naszej szkole i na parterze Miejsko – Gminnej Biblioteki) akcja Dzień Dawcy Szpiku – „Podaruj Komuś Życie na Święta!”.

Wydarzenie to przygotowaliśmy we współpracy z Fundacją DKMS, Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury i Parafią p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie.
W różnej formie, w realizację zaplanowanych działań włączyło się aż 13 wychowanków naszego internatu.
      O godzinie 10.30. w szkolnej stołówce, wszystkie klasy wysłuchały prelekcji na temat problematyki nowotworów krwi i przeszczepów szpiku oraz komórek macierzystych. Obejrzeliśmy wspólnie krótkie filmy, które pomogły każdemu z nas zrozumieć, jak trudne jest znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorej osoby oraz dowiedzieć się, jak wygląda pobranie szpiku, gdy dawca zostanie szczęśliwie odnaleziony.
       Od godziny 10.30. do 15.00. nasi wolontariusze czekali na potencjalnych dawców szpiku w dwóch lokalizacjach: w świetlicy internatu i w Miejsko – Gminnej Bibliotece.
       Dzięki prowadzonej przez nas kampanii informacyjnej (w Internecie, poprzez gazetkę ścienną w budynku internatu, przez ogłoszenia parafialne i rozmowy indywidualne) dotarli do nas sami świadomi i zorientowani w tematyce kandydaci do rejestracji w bazie potencjalnych dawców.
Udało nam się zarejestrować 36 osób, którym serdecznie dziękujemy za odpowiedź na nasz apel.

wych. Marzena Mitura
                                                                                                                                          zdjęcia : ks. Krzysztof Wilczyński