Potyczki Redaktorskie

Pod takim tytułem 05. 12. 2023 r. na Wydziale Filologicznym UMCS odbył się Wojewódzki Konkurs Językowy. Inicjatywa zorganizowania konkursu, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych, zrodziła się wśród członków studencko-doktoranckiego Koła Młodych Dydaktyków Instytutu Filologii Polskiej UMCS. Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN  w Lublinie, lubelski oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Wydział Filologiczny UMCS. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Szczepaniak I LO, Julia Tokarczyk III LO, Franciszek Żurek II LO.  Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie w ciągu dwóch godzin rozwiązać test językowy, a następnie dokonać korekty zmodyfikowanego na potrzeby konkursu fragmentu powieści „ Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Z naszej trójki z tym wyzwaniem  najlepiej poradziła sobie Julia Tokarczyk, zdobywając II miejsce w konkursie. Ola i Franek mimo, że nie zajęli miejsca na podium, to udział w konkursie  mogą uznać za satysfakcjonujący i mobilizujący do dalszej pracy nad doskonaleniem znajomości poprawnej polszczyzny. Po części konkursowej odbyło się spotkanie on-line z dr Elwirą Bolek pt. „Tekst i obraz w plakatach Ryszarda Kajzera”. W trakcie wykładu prezentowane były plakaty, będące przykładem kreatywnego działania na tekstach oraz twórczej zabawy słowem, symbolem i znakiem.   Plakaty te są więc przykładem artystycznej kreacji zarówno w sferze plastyki- obrazu  jak również języka. Dla młodych licealistów był to niewątpliwie dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.
Gratulujemy Julii uzyskania drugiego miejsca oraz Oli i Frankowi udziału w konkursie.