Narodowe Czytanie 2021

15 września na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury odbyła się lokalna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Była to już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia, odbywającego się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej. Tradycyjnie i tym razem nasza szkoła obok Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej. Im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie była głównym organizatorem tej literackiej biesiady. O godz. 10.00 spotkali się uczniowie miejscowych szkół oraz mieszkańcy i kuracjusze, aby posłuchać fragmentów „Moralności pani Dulskiej”- utworu wybranego do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

             Utwór został wystawiony po raz pierwszy w 1906 roku, w Krakowie.  Jego podtytuł „tragifarsa kołtuńska” dobrze oddaje  zarówno tematykę dzieła, jak i jego formę. Wartość tego  utworu polega na tym, że oprócz  aktualnej na początku XX wieku problematyki  kryzysu moralności mieszczańskiej, porusza także  treści uniwersalne.  Problem wpływu środowiska, w którym człowiek rośnie, wychowuje się na jego postawę, zachowanie, uznawane zasady moralne – dzieci Anieli Dulskiej w dorosłym życiu będą niestety postępować tak jak ich rodzice. Zagadnienie odwiecznej walki ze złem w sobie i wokół siebie. Nawet w zwykłym codziennym życiu mamy możliwość wyboru, możemy walczyć, buntować się. Odwieczny temat obecności wśród ludzi kłamstwa, fałszu i obłudy. Zachowania takie autorka piętnuje i odsyła odbiorcę do uniwersalnych wartości – uczciwości, prawdy, moralności nie na pokaz. Zwraca naszą  uwagę na zagadnienie konfrontacji owych wartości z prozą życia, gdzie pod wpływem konwenansów i presji otoczenia łatwo zapomnieć o tym, co dobre, piękne i mądre.

            Sztuka Zapolskiej doczekała się licznych adaptacji teatralnych oraz  kilku ekranizacji filmowych. Nieczęsto zdarza się, by dzieło literackie zostawiło tak wyraźny ślad w języku powszechnym. Słowo dulszczyzna weszło zarówno do polszczyzny literackiej, pojawiając się w poezji, esejach i artykułach , jak i do mowy codziennej. Nieraz można usłyszeć w rozmowie, iż ktoś jest doskonałym przykładem dulszczyzny, co oznacza że , charakteryzuje się obłudą, hipokryzją, ograniczeniem umysłowym.

            Gabriela Zapolska pokazała rodzinę, która tylko na pozór żyje godnie i uczciwie. Autorka spogląda na Dulskich okiem wnikliwego obserwatora. Jest ciekawa, dlaczego ludzie ulegają pewnym konwencjom. Pokazuje osoby uwikłane i zniewolone, którym jednak żyje się zbyt wygodnie, aby cokolwiek zmienić. Bycie Dulskim oznacza zgodę na świat taki, jakim on jest i chowanie się we własnych czterech ścianach przed ewentualnymi zagrożeniami. W domu  Dulskich  nie narodzą się żadne wartości. W takiej atmosferze wrażliwsi będą cierpieć, a inni będą się stawać coraz bardziej cyniczni. Dulszczyzna jest więc stale istniejącym zagrożeniem, które nie zależnie od wieku i epoki należy obnażać i piętnować.

            Wspólne czytanie zainaugurował Pan  Wiesław Pardyka – Burmistrz Nałęczowa. Odczyta list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, adresowany  do wszystkich sympatyków,  zaangażowanych  
w promowanie Akcji Narodowego Czytania.   W roli konferansjerów wystąpili nasi licealiści Karolina Pomorska i Artem Yermolenko.  Grupa uczniów z klasy III A LO pod kierunkiem pani Bożeny Kursy przygotowała inscenizację scen 9, 10, 11 z drugiego aktu dramatu. Patrycja Boruch, Karolina Dobraczyńska, Natalia Twardzik i Albert Tarka z dużym wyczuciem wcielili się w odgrywane przez siebie rolę postaci z dramatu: Juliasiewiczowej, Lokatorki, Dulskiej i Zbyszka. Cieszymy się, że dopisała nam zarówno pogoda jak i   publiczność.

 

 

Archiwa
Archiwum
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Ostatnie wpisy