Rozstrzygnięcie otwartego Quizu o Książkach

5 czerwca minął termin nadsyłania rozwiązań Quizu o Książkach, przygotowanego  w formie online  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Do rywalizacji przystąpili nasi uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Wielu uczestników odpowiedziało bezbłędnie na pytania z dziedziny książki i literatury.  Dla naszych  uczniów dodatkową nagrodą za  prawidłowe rozwiązanie testu jest  ocena bardzo dobra z   języka polskiego.
W wyniku losowania,  trzy osoby: Karolina Pomorska, Weronika Rukasz, Julia Wójcik  otrzymają również nagrody książkowe.

Dziękujemy  wszystkim, którzy zainteresowali się naszym konkursem.  Gratulujemy tym, którzy w sposób prawidłowy udzielili odpowiedzi. Uczennice, do których uśmiechnęło się szczęście w czasie losowania, zapraszam we wrześniu do biblioteki po odbiór nagród.

Mam nadzieję, że taka forma uczczenia  Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich była ciekawą i pożyteczną propozycją.

Poniżej podajemy prawidłowe odpowiedzi.

Quiz o książkach
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Rozwiąż quiz i sprawdź,
ile wiesz o książkach i ich bohaterach.
  1. Pięcioro Polaków zostało laureatami literackiej Nagrody Nobla. Byli to:
    Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk
  2. Autorem “Zbrodni i kary” , uznawanej za jedną z najlepszych powieści wszech czasów jest:             Fiodor Dostojewski
  3. Dokończ tytuł książki Josepha Conrada: “Jądro ………” ciemności
  4. Od którego roku przyznawana jest literacka Nagroda Nobla? od 1901
  5. Stanisława Wokulskiego spotkamy w powieści: “Lalka”
  6. Milan Kundera napisał książkę pt. ” Nieznośna ……… bytu” lekkość
  7. Jak nazywa się wieś, będąca miejscem akcji “Chłopów” Władysława Reymonta”? Lipce
  8. Gdzie nie toczy się akcja “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego? w Tbilisi
  9. Gabriel Garcia Marquez to autor książki ” Miłość w czasach ……….”  zarazy
  10. Gustaw Herling – Grudziński w ” Innym świecie” opisuje: sowieckie łagry
  11. Jaki tytuł nosi pierwsza książka z serii o przygodach Mikołajka?  Mikołajek
  12. Dokończ tytuł książki Hanny Krall ” ……… przed Panem Bogiem” Zdążyć
  13. Woland występuje w powieści: “Mistrz i Małgorzata”
  14. Autorem “Roku 1984” i “Folwarku zwierzęcego” jest: George Orwell
  15. Książka, którą zna większość kobiet “Duma i uprzedzenie została napisana przez:
    Jane Austen
  16. Który z tytułów nie jest prawdziwym tomem serii o Harrym Potterze?
    “Harry Potter i Insygnia Tajemnic”
  17. Która z niżej wymienionych powieści jest autorstwa Henryka Sienkiewicza?
    “Rodzina Połanieckich”
  18. Kto wypowiedział słynne słowa ” Kończ waść, wstydu oszczędź”? Andrzej Kmicic
  19. Kto jest autorem powieści “Ślepnąc od świateł”, na podstawie której nakręcono serial HBO o tym samym tytule? Jakub Żulczyk
  20. Jaka kara spotkała Jagnę z powieści “Chłopi” Władysława Reymonta?
    wywiezienie ze wsi na wozie z gnojem
  21. Gdzie dzieje się akcja “Trans – Atlantyku” , głośnej powieści Witolda Gombrowicza?

w Argentynie
22. Jak naprawdę nazywał się Joseph Conrad, autor “Jądra ciemności” ?
Józef Korzeniowski
23. “Ludzie ludziom zgotowali ten los” to motto książki. Jaki jest jej tytuł?   “Medaliony”
24. W 2018 r. ukazała się kontynuacja “Króla” bestsellerowej powieści Szczepana     Twardocha. Jaki ma tytuł?              “Królestwo”
25. Jak nazywa się pisarz, najbardziej znany na świecie polski reportażysta, autor m. in.        książek  pt. “Heban”, “Cesarz”?                Ryszard Kapuściński
26. Światowej sławy polski pisarz, filozof, futurolog, na podstawie jego powieści   powstało         wiele filmów polskich i zagranicznych, m. in. “Solaris”.
Jakie jest jego nazwisko?      Stanisław Lem