Wielki Jubileusz Naszej Szkoły

Christian Schultz powiedział „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi”.

18 października 2019 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Nałęczowie miała miejsce uroczystość, która w swym historycznym wymiarze połączyła pierwszy wspólny Jubileusz dwóch zasłużonych dla Nałęczowa Szkół Średnich, które na stałe wpisały się w krajobraz naszej małej Ojczyzny.
Swoją obecnością ten doniosły moment uświetnili znakomici goście: pan prof. dr hab. Krzysztof Szulowski – poseł na Sejm VIII i IX kadencji, pan Eugeniusz Pelak – Wicekurator Oświaty w Lublinie, pan Leszek Gorgol – Wicestarosta Puławski, pan Michał Godliński – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Puławskiego, pani Małgorzata Noskowska – Kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach, pani Małgorzata Górska- Lenartowicz – radna Powiatu Puławskiego i Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej, pani Ilona Duda – radna Powiatu Puławskiego i Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji.
Wśród zacnych gości znaleźli się także przedstawiciele władz lokalnych: pani Justyna Kuzioła – zastępca Burmistrza Nałęczowa, pan Krzysztof Muciek – przewodniczący Rady Miasta Nałęczowa , pan Jacek Wilk – przewodniczący Rady Rodziców przy ZS Nr 2, pan Jerzy Michał Sołdek – wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, przyjaciel Szkoły oraz pan Bogusław Gałęzowski, obecny prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, wieloletni przewodniczący Rady Szkoły przy LO. W uroczystości uczestniczyli byli Dyrektorzy szkół tworzących obecnie Zespół Szkół Nr 2: pani Wiesława Dobrowolska – Łuszczyńska, pani Anna Antoń, pan Stanisław Zawiślak, pan Leon Ginalski, pani Małgorzata Żurek, pan Mieczysław Zdybel i pan Jerzy Rosiak. Cieszyła nas obecność kierowników jednostek oświatowych i instytucji kulturalnych z powiatu puławskiego i Nałęczowa. Razem z nami świętowali pracownicy Muzeum Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego w Nałęczowie na czele z panią prof. dr hab. Moniką Gabryś – Sławińską. Gościliśmy także pracodawców współpracujących ze szkołą, sponsorów Jubileuszu oraz delegacje młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół.
Na Jubileuszu nie mogło zabraknąć patronów obu szkół: Stefana Żeromskiego z żoną Oktawią i Zygmunta Chmielewskiego z żoną Marią, których w historycznych strojach odgrywali nasi uczniowie.
Jednym z ważnych punktów uroczystości było nadanie sztandaru Technikum Nr 1 im. Zygmunta Chmielewskiego ufundowanego przez Powiat Puławski.

Licznie przybyli na Jubileusz byli i obecni nauczyciele, pracownicy i absolwenci obu szkół oraz goście obejrzeli m.in. specjalnie przygotowaną na tą okazję prezentację historii Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz film ilustrujący dzień współczesny, projekty i osiągnięcia nauczycieli i uczniów ZS Nr 2 w Nałęczowie od dnia 1.09.2017r. Z wdzięcznością przywołaliśmy twarze tych, którzy przed nami tworzyli dzieje obu placówek, a których nie ma już wśród nas. Na zakończenie uroczystej Gali obejrzeliśmy refleksyjną część artystyczną.

Gościnne nam zawsze progi Nałęczowskiego Ośrodka Kultury były w miniony piątek świadkami cudownych spotkań po latach, niekończących się rozmów byłych uczniów ze swoimi mistrzami i kolegami jak też nieukrywanych łez wzruszenia.