Technologia CNC w teorii i praktyce

Tematem piątkowych warsztatów w Puławskim Parku Naukowo- Technologicznym była “Technologia CNC w teorii i praktyce” przedstawiona przez pana Roberta Wcisło z Edukacja 3.0. Dzięki warsztatom z Edukacją 3.0 mogliśmy odwiedzić firmę JG Group, przyjrzeć się bliżej pracy m. in. wycinarki laserowej, frezarki, elektrodrążarki drutowej czy spawarki laserowej.
JG Group to polski producent, który od blisko 15 lat działa na rynkach europejskich. Zajmują się kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie narzędzi do obróbki skrawaniem, czyli narzędzi takich jak frezy, wiertła, wiertła stopniowe oraz płytki kształtowe.
Następnie p. Robert pokazał obsługę obrabiarki CNC, przedstawił aspekty użytkowe pracy z obrabiarkami CNC, wprowadził w zagadnienie CAD/CAM, GCode, czyli język obrabiarek, laser i ploter frezujący. Zapoznał uczniów z oprogramowaniem specyficznym dla konkretnego urządzenia, pokazał obsługę programów sterujących. Przedstawił wektor jako źródło danych dla maszyny w aspekcie pracy z CAM, pokazał jak stworzyć podstawkę do telefonu. Po czym uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnienia pracy z plikami, tworzyli własne projekty, które w przyszłości mogą być wykorzystane na obrabiarce CNC.