Sukces w międzynarodowym konkursie!

Praca literacka naszych uczennic z technikum została doceniona!

Olya Khmil (3th), Daria Vorobiova (2ti) i Natalia Tereshchenko (2te) wygrały międzynarodowy konkurs „Spotkanie z Europą Wschodnią 2018” w kategorii literatura. Jury konkursu, w którego skład weszli m.in. niemieccy pisarze, uznało pracę naszych uczennic za najlepszą spośród 51 prac literackich nadesłanych w ich kategorii wiekowej i przyznało im tytuł zwycięzcy oraz nagrodę w wysokości 100 Euro. Uczennice otrzymały też dyplomy podpisane przez ministra kultury i gospodarki oraz ministra szkolnictwa Nadrenii-Westfalii, a także zaproszenie do Münster od pana Helge Petersa, wieloletniego koordynatora wymiany młodzieży z Zespołem Szkół im. Z. Chmielewskiego.

Konkurs „Begegnung mit Osteuropa”, zorganizowany przez władze Nadrenii-Westfali już po raz 65, cieszy się wysoką renomą i dużą popularnością. „Seit 65 Jahren wervoll”- to motto tegorocznej edycji,
w której wzięło udział ponad 4000 uczniów z Niemiec i krajów Europy Wschodniej z ponad 1400 nadesłanymi pracami projektowymi z 20 różnych tematów. Uczniowie pracują nad projektem pół roku, tematy podawane są już w czerwcu. Więcej informacji na stronie http://www.schuelerwettbewerb.eu.

Na sukces naszych uczennic złożyła się ich wspólna praca, której efektem było wydanie książki w języku niemieckim. Daria napisała opowiadanie w języku rosyjskim do cytatu Janoscha „Każdy żył już w raju, tylko o tym nie wiedział”, Olya (inicjatorka pracy) przełożyła go na język niemiecki, Natalia wykonała wymagane w projekcie ilustracje, a pracę uczennic koordynowała i pomagała w przekładzie ich opiekunka i nauczycielka języka niemieckiego Beata Surdacka. W wydaniu książki pomógł Bank Spółdzielczy w Nałęczowie.

Książkę Darii Vorobiovej można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.

Praca nad projektem zajęła nam dużo czasu, przysporzyła niemało trudności, ale też sprawiła wiele radości. Bardzo cieszymy się, że została doceniona przez jury i osiągnęliśmy tak duży sukces.

B.S.