PRZYJAZD STEFANA ŻEROMSKIEGO DO NAŁĘCZOWA

W dniu 10 września 2010 roku młodzież z klasy II b odbyła swoistą „podróż w czasie”. Uczniowie przenieśli się bowiem do roku 1890. Było to możliwe za sprawą wydarzeń rozgrywających się w ramach obchodów Nałęczowskiego Roku Stefana Żeromskiego. Licealiści uczestniczyli w rekonstrukcji przyjazdu pisarza i towarzyszyli mu w pierwszych godzinach jego pobytu w Nałęczowie.
 Dokładnie tego dnia 120. lat temu młody nikomu nieznany Stefan Żeromski przybył do modnego już wówczas kurortu i został zaangażowany na korepetytora trzech panien Górskich, córek właściciela Nałęczowa Michała Górskiego. Punktualnie o godzinie 10:55 na peron miejscowego dworca wjechał pociąg z młodym, przystojnym guwernerem. Dyzio (w rolę wcielił się uczeń nałęczowskiego gimnazjum) uprzejmie odebrał od niego walizkę. Pierwszymi osobami witającymi pisarza byli: pani Maria Mironowicz – Panek dyrektor Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie i  pan Andrzej Ćwiek burmistrz Nałęczowa. W imieniu licealistów z „Żeromszczaka” słowa do wspaniałego gościa skierowała Dominika Borkowska z kl. II b. Życzyła mu, aby pobyt w naszej urokliwej okolicy okazał się udany i szczęśliwy, aby przyniósł mu wytchnienie, wewnętrzny spokój oraz spełnienie młodzieńczych pragnień i pasji.
       Następnie młody Żeromski udał się bryczką do miasta. Na trasie przejazdu był witany i pozdrawiany przez mieszkańców i kuracjuszy. W siedzibie Urzędu  Miasta i Gminy został oficjalnie powitany przez władze miasta. Wszyscy zgromadzeni w sali posiedzeń obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Nałęczowskie ślady Stefana Żeromskiego”, przygotowaną przez naszych uczniów z kl. II b Magdę Dudkowską i Macieja Kudelskiego. Projekcja nagrodzona została gromkimi brawami.
      Dalsze wydarzenia miały miejsce w Parku Zdrojowym. Przed Pałacem Małachowskich Stefan Żeromski spotkał się ze swoim pracodawcą Michałem Górskim oraz jego córkami Janiną, Stefanią i Zofią. W role panien Górskich wcieliły się dwie nasze uczennice z kl. II b Natalia Cherubin i Alicja Gil oraz Faustyna Mąkal z nałęczowskiego gimnazjum. W parku młody guwerner miał okazję poznać stałego bywalca Nałęczowa Bolesława Prusa i Oktawię Rodkiewiczową(swoją przyszłą żonę).
       W historycznych rolach wystąpili aktorzy Teatru Muzycznego w Lublinie. Nasi uczniowie wyróżniali się strojami zbliżonymi do ubiorów charakterystycznych dla końca XIX wieku. Szczególnym powodzeniem wśród fotografów cieszyły się panny Górskie. Udział młodzieży w tej rekonstrukcji był wspaniałą lekcją, na której w ciekawy sposób poznali biografię patrona szkoły oraz wydarzenia związane z historią Nałęczowa.

                                                                                                                                                               Bożena Kursa

 {gallery}2010/2010_09_10zeromski{/gallery} 

Archiwa
Archiwum
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Ostatnie wpisy