Przyjaciel z dzieciństwa i nie tylko

W minionym już 2013 roku minęło 60 lat od śmierci i 100 lat od poetyckiego debiutu Juliana Tuwima.

Obie rocznice były okazją do oddania hołdu temu  wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.
      Biblioteka szkolna podjęła kilka inicjatyw, mających na celu przybliżenie sylwetki Poety. Od września do grudnia 2013 r. odbywał się konkurs szkolny „O Tuwimie Wiem Wszystko”. Przez cały miniony rok w ramach akcji „Wiersz Miesiąca” w różnych miejscach szkoły eksponowane były teksty poetyckie autora „ Kwiatów polskich”. W dniu 17 stycznia 2014 r. uczniowie szkoły obejrzeli spektakl poetycki, poświęcony Julianowi Tuwimowi pod tytułem „I co Pan na to?”
      Po przedstawieniu,  występujący uczniowie wręczali kartki z wierszami Tuwima zgromadzonej publiczności. Na pewien czas w pomieszczeniu stołówki szkolnej zapanował duch poezji. Myślę, że każdy sprowokowany tekstami Tuwima miał okazję do osobistych przemyśleń i refleksji,

Bożena Kursa

{gallery}2013/2013_01_23 rok tuwima{/gallery}