Przerwa na czytanie

Czytanie książek jest doskonałą gimnastyką dla mózgu, która na długie lata utrzymuje jego sprawne funkcjonowanie. Pod takim hasłem nasza szkoła po raz trzeci  wzięła  udział  w Międzynarodowej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.  Przedsięwzięcie realizowane jest  w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Akcja ma charakter happeningu. Jest to taki swoisty flash mob, który ma na celu zachęcanie młodzieży do sięgania po książki oraz propagowanie istotnych i wymiernych korzyści, wynikających z czytania.
Czytanie książek jest doskonałą gimnastyką dla mózgu, która na długie lata utrzymuje jego sprawne funkcjonowanie. Czytanie wpływa korzystnie na samą strukturę mózgu, zwiększając liczbę połączeń między jego komórkami. To dzięki nim ćwiczymy swoją koncentrację i skupienie, rozwijamy uczucia i zdolność do empatii, ulepszamy swoją inteligencję, wyobraźnię oraz kreatywność, wzbogacamy słownictwo.
Czytanie książek może być świetną rozrywką, która poprawia humor i odstresowuje, ale która dostarcza również wiedzy i informacji oraz stawia pytania pobudzające do dalszych przemyśleń – tym samym rozwija nasz umysł oraz wpływa terapeutycznie niwelując  nasze lęki, zwątpienia, ograniczenia, problemy.

Po raz kolejny przystąpiliśmy do tej inicjatywy. Kilka dni przed tym flash  mobem na  korytarzach  szkolnych pojawiły się plansze i plakaty informacyjne, a w dniu wydarzenia, w holu szkoły na ekranie multimedialnym wyświetlana była prezentacja pod tytułem „Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki” Tego dnia młodzież przyszła do szkoły wyposażona w swoje ulubione książki lub  w pozycje aktualnie czytane.  Biblioteka przygotowała  do wypożyczenia, specjalnie na tę okazję, zestaw nowości i młodzieżowych bestsellerów, spośród których każdy zainteresowany mógł wybrać coś dla siebie.  W akcji nie można było czytać podręczników. Mamy nadzieję, że przy naszym udziale, uda się ustanowić kolejny rekord.