Otwarty quiz online z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku,  wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki.  Jako pierwsze miasto uhonorowany został Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszych działań , mających na celu  promocje  książki i czytelnictwa,  przygotowanych przez dane miasto.

W 2020 roku zostało wybrane miasto Kuala Lumpur w Malezji ze względu na silny nacisk na edukację włączającą, rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy i dostępnej lektury dla wszystkich części miasta. Program tegorocznej edycji skupia się na czterech tematach: czytaniu we wszystkich jego formach, rozwoju infrastruktury branży księgarskiej, integracji i dostępności cyfrowej oraz wzmocnieniu pozycji dzieci przez czytanie.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter. UNESCO zachęca wszystkich czytelników do wrzucania postów w mediach społecznościowych oznaczonych hashtagami #stayathome oraz #worldbookday.

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.

Dobrym sposobem na uczczenie tego święta będzie zmierzenie się z otwartym, online „Quizem o książkach”. Spośród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi wylosowane zostaną 3 atrakcyjne nagrody. Dla uczniów naszej szkoły dodatkowym bonusem będą oceny z języka polskiego. Na rozwiązane quizy czekamy do 05. 06. 2020 r. Do dzieła…

Quiz  możesz pobrać tu ( Link  )