Nasi uczniowie na spotkaniach autorskich

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie chętnie korzystają z zaproszeń nałęczowskich instytucji kulturalno – oświatowych i uczestniczą w różnych wydarzeniach o charakterze poznawczo – edukacyjnym. W dniu 23 marca 2018 r. grupa rozszerzająca język polski z kl. II LO oraz uczniowie z kl. I LO wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panem Andrzejem Śliwą, które odbyło się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Faustyny Morzyckiej. Pan Andrzej Śliwa z wykształcenia jest geologiem, z zamiłowania podróżnikiem i eksploratorem. W Afryce mieszkał i pracował przez kilkadziesiąt lat. Ten kontynent – przyroda, ludzie, obyczaje, historia – to jego hobby. Napisał dwie książki Notatki geologa – szmaragdy, złoto i smak przygody i Ścigając marzenia – w pogoni za złotem. Tematem spotkania była więc Afryka, którą autor poznał wszechstronnie i wnikliwie. Przez tak długi okres pobytu na Czarnym Lądzie mógł zaobserwować zmiany, jakie dokonały się w tej części świata i głównie o tych przeobrażeniach opowiadał zebranym słuchaczom. Swoje wypowiedzi ilustrował prezentacją filmów i niezwykle ciekawych fotografii.

W dniu 27 marca 2018 r. grupa uczniów z kl. I LO, która rozszerza język polski, udała się do Muzeum Bolesława Prusa na wernisaż wystawy Bolesław Prus – Serce Serc. Zwiedzanie ekspozycji poprzedzone zostało odczytem Pani dr Joanny Lekan – Mrzewki, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej KUL na temat bardzo bogatej i szerokiej działalności filantropijnej autora Lalki. To właśnie za swoje zaangażowanie i poświęcenie na rzecz dobroczynności nadano pisarzowi przydomek Serce Serc. Te słowa zostały również wyryte na nagrobku pisarza. Na wystawie zgromadzone zostały eksponaty związane z działalnością Aleksandra Głowackiego w różnorodnych stowarzyszeniach, akcjach i przedsięwzięciach charytatywnych. Młodzież miała okazję poznać Bolesława Prusa nie tylko jako wybitnego pisarza, poruszającego w swoich utworach  palące kwestie społeczne swojej epoki, ale również jako działacza, altruistę, filantropa, człowieka o wielkim sercu.