Narodowe Czytanie 2022

14 września na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem kultury  odbyło się spotkanie  z okazji nałęczowskiej odsłony Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania. Współorganizatorem tego wydarzenia, tak jak w poprzednich latach, była nasza Szkoła. W tym roku czytane były „Ballady i Romanse” autorstwa naszego wieszcza Adama Mickiewicza. W „Roku Romantyzmu Polskiego” ten właśnie utwór został wybrany do 11 edycji Narodowego Czytania  – akcji  pod honorowym patronatem pary prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Do zorganizowania  biesiady literackiej włączyły się nałęczowskie instytucje kulturalno – edukacyjne:   Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Faustyny Morzyckiej, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Grupa Teatralna „ Młodzi Duchem”, Muzeum Bolesława Prusa, Muzeum Stefana Żeromskiego  oraz Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa, a także  miejscowe  szkoły Zespół Szkół Nr 2,  Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego , Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego.

Wspólne czytanie rozpoczęło się  od przytoczenia listu Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudy, adresowanego  do wszystkich sympatyków,  zaangażowanych   w promowanie Akcji Narodowego Czytania.   Interpretacje  arcydzieł literackich polskiego romantyzmu zainaugurował  Pan  Wiesław Pardyka – Burmistrz Nałęczowa.

Grupa naszych uczniów pod okiem pani Bożeny Kursy przygotowała się do odczytania  trzech utworów: ballad „ Rybka” i „ Pani Twardowska” oraz romansu „ Kurhanek Maryli”. W charakterze lektorów wystąpili: z kl. 1 LO  Vladyslav Taraban, Veronika Masovets, Elina Shestopal, Natalia Mirosław; kl. 2 LO Julia Tokarczyk, Nikola Olszowa, Natalia Bartoszcze,  Adrian Raczyński, Miłosz Wójcik; kl. 1 b Technikum: Aleksandra Gąsiorowska, Julia Sałęga, Nikola Mularczyk, Anastasiia  Maciąg, Katarzyna Pałka, Sandra Kosik; kl. 4 EIH g Wiktoria Maciążek, Krzysztof Pardyka. Magdalena Małaczek i Franciszek Żurek wspaniale sprawdzili się w roli konferansjerów. Lektorzy również zaprezentowali się znakomicie.

Oczywiście zachęcamy do wnikliwej  lektury dzieł naszego najwybitniejszego twórcy epoki Romantyzmu. Są to niewątpliwie   wyjątkowe utwory,  uważane  za manifest polskiego romantyzmu.  Z ich ponadczasowej wymowy czerpały i nadal  czerpią kolejne pokolenia czytelników. Wciąż aktualne pozostaje przesłanie  wprowadzające  w dramat winy i kary porządek moralny według którego każdy ponosi odpowiedzialność za popełnione uczynki i nie uniknie  sprawiedliwego sądu oraz  wyroku za wyrządzone   zło.  We współczesnym świecie coraz wymowniejsze staje się również przekonanie, że  na straży moralnego ładu w życiu ludzkim stoją często siły przyrody.