Konkurs ,,Nałęczów – Niepodległej”.

19 października w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie odbył się Konkurs Wokalno – Recytatorski  ,,Nałęczów – Niepodległej” zorganizowany w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to było oddaniem hołdu tym, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

W Konkursie wzięli udział mieszkańcy Nałęczowa i okolicznych gmin. Przedział wiekowy był ogromny. Najmłodsi uczestnicy mieli trzy lata, najstarsi dziewięćdziesiąt trzy.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili podopieczni: Niepublicznego Przedszkola ,,Kolorowe Kredki” w Nałęczowie, Przedszkola im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wąwolnicy, Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, Szkoły Podstawowej  im. Szarych Szeregów w Maszkach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach, Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach, Szkoły Podstawowej im. Ewy Szelburg – Zarembiny w Drzewcach, Prywatnej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Nałęczowie, wokaliści i recytatorzy z Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie oraz Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Ogromne emocje wzbudziły również występy podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nałęczowie, Zespołu Śpiewaczego ,,Senior” z Wąwolnicy, Zespołu Śpiewaczego ,,Niezapominajka” z Nałęczowa oraz ,,Kapeli Nałęczowskiej”.

Nad przebiegiem Konkursu czuwało Jury, w którego skład wchodzili: pani Grażyna Sadurska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, wieloletni pracownik Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie, pani Urszula Stefanyszyn – wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, nauczycielka języka polskiego, pani Beata Surdacka – nauczycielka języka niemieckiego, wychowania do życia w rodzinie i opiekunka internatu w Zespole Szkół Nr 2 w Nałęczowie, pani Lucyna Chudy – kobieta o słuchu idealnym, założycielka amatorskiego teatru w Bronicach oraz pan Ryszard Szot – emerytowany nauczyciel muzyki, współtwórca ,,Kapeli Nałęczowskiej”.

Pierwsze miejsce w kategorii ,,dzieci w wieku przedszkolnym” zajęły ex aequo sześciolatki z Przedszkola im. Adama Żeromskiego w Nałęczowie, drugie miejsce, również podwójne, przypadło przedszkolakom z nałęczowskich ,,Kolorowych Kredek”.

W kategorii ,,dzieci klas młodszych” bezkonkurencyjni byli uczniowie klasy II A ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Najlepszymi recytatorami ze szkół podstawowych w kategorii ,,poezja” okazali się: Izabela Eciak z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Agrobiznesu im. M. Rataja w Klementowicach oraz Bernard Góra ze  Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego  w Nałęczowie. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Żurawska  z Gimnazjum w Wojciechowie.

Prozę najlepiej recytowali: Klaudia Eciak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Agrobiznesu im. M. Rataja w Klementowicach (I miejsce), Anna Trębińska ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego  w Nałęczowie (II miejsce) oraz Żaneta Piotrowska  ze Szkoły Podstawowej imienia Szarych Szeregów w Maszkach (III miejsce).

Wśród licealistów najlepszy okazał się Jakub Koprianiuk z Liceum Plastycznego w Nałęczowie, drugie i trzecie miejsce przypadło uczennicom Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie: Paulinie Błaszczyk oraz  Justynie Pszczole.

Swoimi głosami Komisję Konkursową oczarowali: Aleksandra Lalak z Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie (I miejsce),  Weronika Pochroń ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa  w Sadurkach (II miejsce) oraz Klara Szostek uczennica  Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie. Wyróżnieni w tej kategorii zostali Iza Marzec i Kajetan Głowacki z Prywatnej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. I.J. Paderewskiego w Nałęczowie.

Wielkie wrażenie na widzach wywarli ,,Sympatyczni” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nałęczowie, którzy również otrzymali wyróżnienie.

Ostatnią grupę konkursową stanowili członkowie zespołów śpiewaczych. W tej kategorii najlepsza okazała się ,,Kapela Nałęczowska”, drugie miejsce zajęły zespoły śpiewacze ,,Senior” z Wąwolnicy i ,,Niezapominajka” z Nałęczowa.

Dzięki wspaniałym Sponsorom Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzców Konkursu ponownie będzie można podziwiać podczas Koncertu Charytatywnego ,,Nałęczów – Niepodległej” 18 listopada w Nałęczowskim Ośrodku Kultury.