DNI BIBLIOTEKI 2023

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Zapraszam w dniach od 18 (środa) do 30 października (poniedziałek) do biblioteki, która będzie obchodzić swoje święto. W tym roku przyświecać nam będzie hasło „Tu kwitnie wyobraźnia”  Przygotowałam dla Was ciekawe konkursy, quizy i inne niespodzianki. Jeśli chcesz w sposób błyskawiczny wygrać nagrodę weź udział w quizie. Przyjdź, wylosuj pytanie, udziel prawidłowej odpowiedzi i odbierz upominek. Czekam na Was na długich przerwach, na tzw. „okienkach” i po skończonych lekcjach w godzinach pracy biblioteki. Możesz wykazać się także w konkursach. Poczytaj również o innych przygotowanych atrakcjach.

QUIZY

18 października ( środa)                    „Słynne pary literackie”
20 października (piątek)                    „W świecie poezji”
23 października (poniedziałek)          „Słynne postacie literackie”
25 października (środa)                     „Kto to powiedział ? słynne cytaty”
27 października (piątek)                    „ Jaka to książka?”
30 października (poniedziałek)          „Czy znasz tego pisarza ?”

Quiz on-line

Przygotowany został w formularzu Forms quiz poświęcony Patronom Roku 2023 –  Wisławie Szymborskiej, Aleksandrowi Fredro, Janowi Matejce, Mikołajowi Kopernikowi. Będzie się on składał z trzech części – edycji październikowej, listopadowej i grudniowej. Link do pierwszej części został już udostępniony w e-dzienniku i na stronie szkoły. Osoby, które ze wszystkich trzech części uzyskają minimum 75% prawidłowych odpowiedzi otrzymają ocenę bardzo dobrą z języka polskiego, plastyki i fizyki oraz nagrody rzeczowe. Warto skorzystać z takiej okazji otrzymania pozytywnej oceny. Dodatkową korzyścią dla tych, którzy zainteresują się testem i przystąpią do jego rozwiązania,  będzie  oczywiście zdobycie nowych informacji na temat wybitnych Polaków – twórców literatury, sztuki i nauki. Linki do kolejnych edycji zostaną zamieszczone w e-dzienniku 03 listopada i 04 grudnia 2023.

link do I części quizu:

Selfie z książką

Zrób sobie zdjęcie z książką lub księgozbiorem. Wykaż się pomysłowością i ciekawym ujęciem tematu. Wyślij fotografie (max 3) w postaci plików JPG na adres b.kursa@zeromskilo.pl do dnia 30 listopada. Zdjęcia powinny być opatrzone tytułem – w tej kwestii też możesz wykazać się inwencją twórczą. Podaj również swoje dane: imię, nazwisko, klasę. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają atrakcyjne nagrody oraz oceny z plastyki i  informatyki.

Moja recenzja

Na chwilę możesz wcielić się w krytyka literackiego i napisać recenzję książki – na przykład tej ulubionej albo ostatnio przeczytanej. Postaraj się tak zarekomendować opisywany utwór literacki, aby zachęcić innych do przeczytania właśnie tej pozycji. Pracę opatrzoną metryczką (imię, nazwisko, klasa) należy wysłać do dnia 30 listopada na adres mailowy: b.kursa@zeromskilo.pl Tekst nie może przekroczyć  jednej  strony A4, czcionka 14 w formacie tekstowym doc, docx, dot. Autorzy najlepszych prac otrzymają ciekawe nagrody i ocenę z języka polskiego.

Akcja „Poszukiwacze zaginionych tytułów”

W miejscach ogólnodostępnych w budynku szkoły umieszczono na małych karteczkach tytuły 30 książek. Twoim zadaniem jest wyszukanie ich jak najwięcej. Następnie musisz na kartce spisać te tytuły i uzupełnić listę o nazwiska autorów. Kolejnym krokiem jest dostarczenie spisu do biblioteki. Karteczki będą wisiały od 20 października do 20 listopada – w tym czasie możesz wykonać zadanie. Za wypełnienie misji otrzymasz nagrodę niespodziankę.

„Słodkie wypożyczenia”

W czwartek (26 października) uczniowie, którzy wypożyczą książkę (inną niż lektura) dostaną drobny słodki upominek. „ Słodkiemu czwartkowi w bibliotece” przyświecać będzie motto:
 „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca – wzruszeniem”
                                                              Kornel Makuszyński

Serdecznie zapraszam do skorzystania
z propozycji  biblioteki !!!