Adiutor pomaga Ukrainie

Wolontariusze ze Szkolnego Klubu „Adiutor” aktywnie włączają się w pomoc poszkodowanym w wyniku wojny Ukraińcom.

Już od 28 lutego SKW prowadzi zbiórkę żywności, ubrań, środków higieny, zabawek i innych potrzebnych do życia artykułów dla uchodźców wojennych przybywających do Polski i dla pozostających na Ukrainie. Nasza szkoła jest jednym z 8 punktów zbiórki zorganizowanej przez Samorząd Powiatu Poławskiego. Wolontariusze po lekcjach segregują i pakują przynoszone przez społeczność szkolną oraz mieszkańców Nałęczowa i okolic dary. Jeden duży transport pojechał z naszej szkoły do Puław, a stamtąd na Ukrainę. Obecnie dary są przekazywane uchodźcom przyjeżdżającym do Nałęczowa, w tym rodzinom naszych uczniów.

W ramach solidarności z Ukrainą, broniącą swojej ojczyzny przed inwazją Rosji wolontariuszki „Adiutora” przygotowały kotyliony w kolorach flagi ukraińskiej, które już w pierwszych dniach po feriach rozdawały w szkole wszystkim chętnym do okazania Ukraińcom takiego symbolicznego duchowego wsparcia i solidarności.

SKW „Adiutor” współpracuje też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nałęczowie w prowadzeniu zbiórki darów na terenie sklepu „Stokrotka”. Wolontariusze Adiutora pełnią dyżury codziennie w godzinach od 14.30 do 17.00, a w soboty od 10.00 do 17.00. W dniach 7.03 – 11.03 dyżury trwały dłużej, od 14.00 do 18.00. Dary zabrane w sklepie przekazywane są zarówno do punktu przyjmowania i wydawania darów w siedzibie MOPS-u, jak również do punktu w naszej szkole, do którego również zgłaszają się potrzebujący. W zbiórce wzięło udział dotąd 19 wolontariuszy. Nasi wolontariusze mówiący po ukraińsku/rosyjsku wspierają też pracowników Ośrodka w kontaktach z obywatelami Ukrainy, zgłaszającymi się do Ośrodka. Wkrótce będą prowadzić zajęcia z dziećmi z Ukrainy, przebywającymi w budynku internatu na ulicy Spółdzielczej i pomagać im w nauce języka polskiego.

Bardzo pomocni w tej nowej sytuacji okazali się wolontariusze Adiutora mówiący po ukraińsku i rosyjsku, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom w Miejscu Obsługi Podróżnych w pobliskim Markuszowie. Wolontariusze pomagają przyjeżdżającym do miejsca postoju i pomocy humanitarnej grupom osób, uciekających przed wojną, kierując ich do odpowiednich stanowisk z pomocą, ciepłym jedzeniem, darami. Pomagają w porozumieniu się, tłumaczą, wspierają dobrym słowem i życzliwością, pomagają w załatwianiu rożnych formalności. W tej pomocy uczestniczy troje pełnoletnich wolontariuszy SKW, którzy bezinteresownie pracują tam po kilka godzin raz lub dwa razy w tygodniu.

We współpracy z Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury wolontariusze Adiutora pracują z dziećmi uchodźców z Ukrainy, przebywającymi w Nałęczowie. Pomagają w organizowanych przez NOK zajęciach, m. in. tanecznych, teatralnych, plastycznych. W zajęciach tych uczestniczą dzieci ukraińskie nie znające języka polskiego, dlatego nieoceniona jest pomoc naszych wolontariuszy, mówiących w ich języku. W tej formie pomocy uczestniczy 6 wolontariuszek z Ukrainy.

Wojna na Ukrainie niestety wciąż trwa i ludzie wciąż potrzebują pomocy. Do Polski ciągle przybywają nowi uchodźcy, również do naszej małej miejscowości. Do naszej szkoły więcej osób przychodzi już po pomoc, niż z darami. Nie przestawajmy im pomagać. W dalszym ciągu zbieramy odzież czystą i w dobrym stanie, wszystko, co potrzebne jest zwłaszcza dzieciom i kobietom, żywność długoterminową, artykuły higieny i czystości, nowe ręczniki, nową bieliznę i skarpety. W imieniu potrzebujących, którzy są bardzo wdzięczni za okazywaną im pomoc, dziękujemy wszystkim, którzy włączają się do naszej szkolnej zbiórki.

Opiekunki SKW