Spotkanie z dr hab. prof. nadzw. Sławomirem Patyrą

W dniu 28. 10. 2015 r. gościliśmy w naszym Liceum dr hab. prof. nadzw. Sławomira Patyrę – pracownika naukowego Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS w Lublinie. Wizyta w naszej Szkole była dla Pana profesora (jak sam podkreślił) podróżą sentymentalną do lat młodości, kiedy to uczył się w „Żeromie”. Bardzo miło wspominał okres licealny i swoich nauczycieli, niektórzy z nich pracują do dzisiaj. Hasło przewodnie wykładu brzmiało „Z prawem na co dzień”.

Uczniowie mieli okazję posłuchać o wielu interesujących zagadnieniach, związanych z prawem i zawodem prawnika. Pan prof. Sławomir Patyra poruszył również kwestie dotyczące znajomości Konstytucji, świadomości i edukacji prawnej Polaków. Wyjaśnił na czym polega funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego. Po wykładzie Pan profesor odpowiadał na pytania słuchaczy. Młodzież zainteresowana była m. in. zagadnieniami dotyczącymi odbycia aplikacji, prawnych aspektów pobytu cudzoziemców,  procedury zmiany Konstytucji.

Na zakończenie Pan prof.  Sławomir Patyra przedstawił zalety, wynikające ze znajomości ustawy zasadniczej. Zachęcił do szanowania prawa, korzystania z uprawnień współdecydowania o sprawach ważnych dla wszystkich i włączania się w życie państwa, chociażby poprzez udział w wyborach.

{gallery}2015/1-nauczyciele/kursa/galeria1{/gallery}