Pożegnanie klas trzecich

Dnia 30 kwietnia 2010r. punktualnie o godzinie 13 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury w Nałęczowie w sali widowiskowej rozpoczęła się uroczystość pożegnania absolwentów naszej szkoły.  W roli prowadzących wystąpili uczniowie klasy 1a: Klaudia Bielenna i Kamil Pastwa, którzy na wstępie powitali przybyłych gości: panią Alicję Kudelską – przewodniczącą szkolnej Rady Rodziców, panią dyrektor Katarzynę Teper, grono profesorów, rodziców, uczniów klas 1-szych i 2-ich oraz bohaterów dnia: byłych uczniów klas 3-ich.
     Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrała pani Alicja Kudelska, która w imieniu rodziców Liceum skierowała do absolwentów ciepłe słowa powodzenia w życiu i połamania piór na egzaminie maturalnym.
     W imieniu absolwentów wystąpili Karolina Sugier z klasy 3a i Dominik Śniadowski z klasy 3d, którzy wspominali najważniejsze momenty życia szkolnego: pierwszy dzwonek, dzień ślubowania, trud przystosowania się do nowej rzeczywistości, wysokie wymagania nauczycieli, ale też i wycieczki klasowe, wyjazdy na lodowisko, na narty, do teatrów, kin, warsztaty dziennikarskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy na uczelnie, imprezy klasowe, matury próbne, studniówkę – słowem historię Żeromszczaków rocznika 2007-2010. Bohaterowie dnia skierowali najpiękniejsze słowa podziękowań w stronę wychowawczyń: wychowawczyni klasy 3a – pani Barbary Witkowskiej, wychowawczyni klasy 3b – pani Aliny Gomółki, wychowawczyni klasy 3c – pani Marii Czępińskiej- Kubiak i wychowawczyni klasy 3d – pani Barbary Grabowskiej. Nauczycielom dziękowali za przekazaną wiedzę, życiową mądrość, poświecony czas i za pasję, z jaką wykonywali swoją pracę. Były też piękne wzruszające słowa podziękowań dla rodziców i przesłanie dla młodszych kolegów, aby dobrze wykorzystali czas swojego pobytu w Liceum. Żegnając się maturzyści wyrazili głębokie przekonanie, że bycie Żeromszczakiem to chluba, ale i zobowiązanie.
     W imieniu rodziców absolwentów klas 3-ich głos zabrała pani Beata Mastalerz; dziękując za trud i czas włożony w edukację dzieci wyraziła przekonanie, że wiedza wyniesiona ze szkoły będzie procentowała w ich dorosłym życiu.
     Następnie głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Teper, przypominając, że zdobywanie wiedzy i czas przeznaczony na naukę to najdoskonalsza inwestycja na każdym etapie życia. W swoim przemówieniu wróciła myślami do ważnych, podniosłych momentów z wspólnej szkolnej historii, rozpoczętej uroczystym ślubowaniem trzy lata temu. Do takich wydarzeń, składających się na kronikę szkoły, wszyscy będziemy wracać we wspomnieniach, rozważając je na tle nauki, jakiej wzajemnie doświadczają – nauczyciele poprzez prowadzenie procesu dydaktyczno – wychowawczego i uczniowie poprzez rozwijanie w sobie wiedzy i umiejętności pod czujnym okiem pedagogów. Dyrektor Liceum kierując słowa do bohaterów dnia życzyła:
„abyście na tej nowej drodze przeżyli chwile piękne, satysfakcjonujące Was i Waszych bliskich. Życzę Wam powodzenia na egzaminie maturalnym, by spełnienie marzeń, oczekiwań pozwoliło Wam życ nie tak jak chcecie, tylko tak jak potraficie”.

Następnie nastąpił uroczysty moment wręczenia świadectw i nagród uczniom, którzy wyróżnili się w nauce i działalności pozalekcyjnej. Świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe otrzymali: Magdalena Żywicka z klasy 3c i Paweł Żyła z klasy 3a. Nagrody m. in. za wzorowe zachowanie, dobre wyniki w nauce, osiągnięcia w konkursach, pełnienie funkcji chorążych i asysty przy sztandarze Szkoły, osiągnięcia sportowe, pracę społeczną na terenie szkoły i klasy, pracę przy redagowaniu szkolnego czasopisma ,, Cisowiec’’, pracę w kabarecie szkolnym i szkolnym zespole ,,Freony’’ otrzymali: Diana Mastalerz, Karolina Sugier, Dominik Śniadowski, Tomasz Mazurek, Marcin Filipowicz, Agnieszka Rak, Ewelina Raczyńska, Katarzyna Rymanowska, Kacper Gajda, Michał Zieliński
    Po odprowadzeniu sztandaru rozpoczęła się cześć artystyczna. Uroczystość uświetnił program słowno-muzyczny p.t. „Bo życie nie tylko po to jest, by brać”, przygotowany przez klasę 1a pod kierunkiem pani prof. Krystyny Maik i zespołu ,,Freony’’ pod czujnym okiem pani prof. Sylwii Janickiej- Gorgol i Jolanty Woźniakowskiej. Największy aplauz wzbudziło brawurowe wykonanie Aleksandry Rybkowskiej z klasy 2c. i Mateusza Kruka z klasy 2a ,, Dumki na dwa serca’’.
      Absolwenci otrzymali pamiątkowe płyty z prezentacją p.t. „Cztery pory roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie” by móc po latach, z sentymentem i łezką w oku, powrócić myślami do tych wspólnie spędzonych lat”.
     Po zakończeniu uroczystości bohaterowie dnia udali się do szkoły, aby po raz ostatni spotkać się z wychowawcami i odebrać świadectwa ukończenia szkoły, potwierdzające posiadanie wykształcenia średniego.
Były kwiaty, wspomnienia, łzy i pamiątkowe zdjęcia przed ponad 100-letnia willą ,,Janina’’, która kolejny już raz uwieczniona została na fotografiach – tym razem rocznika Żeromszczaków 2007-2010.

Krystyna Maik

{gallery}2010/2010_04_30pozegnanie_klas3{/gallery}