Patriotyzm lokalny ma się dobrze.

W dniu 14 lutego 2017 r. odbyła się uroczysta gala, na której podsumowano I edycję Międzyszkolnego Konkursu „Ja i Moja Mała Ojczyzna”. Skąd  zrodził się pomysł, zorganizowania konkursu o takiej właśnie tematyce. Obecnie przy tak szybko postępującym procesie globalizacji i uniformizacji zasadne wydaje się przypominanie o naszych małych ojczyznach. Mała ojczyzna, cóż to takiego? Jest ona zarówno realną przestrzenią geograficzną jak i miejscem symbolicznym. Na dający się wytyczyć w przestrzeni obszar nakłada się coś co nazywa się duchem miejsca. Mała ojczyzna oznacza miejsce zamieszkania człowieka, które go kształtuje, za które czuje się odpowiedzialny. To miasto, czy wieś w której się urodziliśmy , to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy. Mówimy moje miasto, moja wieś, nasze domy, nasze ulice, nasze miejsca, zakątki. To miejsce, z którym  utożsamiamy się, to świat z którym zrosło się nasze życie i z którym łączy nas więź emocjonalna.
Konkurs obejmował tematykę małych ojczyzn jako miejsca ważnego dla młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, środowiska naturalnego, osób i wydarzeń istotnych dla społeczności lokalnej. Celem konkursu było przede wszystkim wzmacnianie wśród młodzieży poczucia lokalnej więzi oraz szacunku do małej ojczyzny.
W pracach literackich, które zostały zgłoszone do konkursu tematyka tożsamości lokalnej została mocno zaakcentowana. Wyrażano  w nich więź ze środowiskiem lokalnym, przywiązanie i szacunek do najbliższego otoczenia. Podkreślano, że są to miejsca wyjątkowe i szczególne. Prace konkursowe w zdecydowanej większości napisane zostały w niełatwej poetyckiej formie. Cieszy fakt, że uczestnicy potraktowali konkurs w sposób ambitny i twórczy. Prace oceniało jury w składzie: Katarzyna Wójcik – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie,  Monika Wicha – nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, Jerzy Michał Sołdek – prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa.
W wyniku obrad jury wyłoniło laureatów:
I miejsce zajęła Julia Włosek z Gimnazjum im. E. M. Andriollego w Nałęczowie
za wiersz pt. „Tylko tutaj”, uczennicą opiekowała się Pani Magdalena Prończuk – Malczyńska
II miejsce ex aequo zajęły Wiktoria Edyta Tusińska z Gimnazjum Publicznego w Wąwolnicy
za wiersz pt. „Zawada” (uczennicą opiekowała się Pani Beata Kałdonek) i Paulina Partycka również z tego Gimnazjum za wiersz pt. „Moja Wąwolnica”, uczennicą opiekowała się Pani Marta Przewłoka.
III miejsce ex aequo zajęli Aleksander Lewczuk z Gimnazjum Publicznego w Wąwolnicy
za reportaż pt . „Wierzchoniów” (uczniem opiekowała się Pani Marta Przewłoka) i Paulina Błaszczyk z Gimnazjum im. E. M. Andriollego w Nałęczowie za wiersz, zaczynający się słowami „Miałam wtedy być może pięć lat…”, uczennicą opiekowała się Pani Magdalena Prończuk – Malczyńska.
Młodzi twórcy mieli okazję zaprezentować swoje utwory, zgromadzonej publiczności.
Z pięknym koncertem piosenek, sławiących piękno i wyjątkowość naszej ojczyzny wystąpił nasz zespół
„Freony” – aż łezka zakręciła się w oku. Pan Jerzy Michał Sołdek z wielkim zaangażowaniem i swadą wygłosił pogadankę pod tytułem „Co to znaczy być regionalistą?” Swoje wystąpienie zakończył apelem, skierowanym do młodzieży, aby kochali swoje małe ojczyzny i czuli się za nie odpowiedzialni.

Archiwa
Archiwum
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031