Nałęczowska odsłona “Narodowego Czytania”

11 września 2019 r.  na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury miało miejsce wydarzenie, zorganizowane w ramach akcji Narodowego Czytania. Organizatorami   spotkania byli: Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Faustyny Morzyckiej i Zespół Szkół Nr 2 w Nałęczowie.  Razem  z uczniami i nauczycielami nałęczowskich szkół oraz z mieszkańcami i kuracjuszami oddano się lekturze arcydzieł polskiej nowelistyki.  W nastrój biesiady z piękną polską literaturą wprowadziła,  zebranych,  piosenka z tekstem Agnieszki Osieckiej pod tytułem „ Ucz się polskiego” w wykonaniu Ilony Watras .
W tym roku odbyła się  ósma edycja tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia, organizowanego pod patronatem pary prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2012 roku, w drodze głosowania, wybierane są do wspólnego czytania wybitne utwory, należące do kanonu naszej literatury. Pierwszym wytypowanym  dziełem  była epopeja narodowa Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” i w  kolejnych latach, w całej Polsce, jak również poza jej granicami wśród Polonii,  organizowano publiczne czytania fragmentów dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, Sienkiewiczowskiego „Quo vadis”, „ Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego”
W tym roku zaproponowano czytanie nowel polskich.  Przygotowano zbiór zawierający osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie, do którego wybrano:   „Dobrą panią” – Elizy Orzeszkowej, „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynkę” – Bolesława Prusa,  „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza, „Orkę” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony …”– Stefana Żeromskiego, „Sachem” – Henryka Sienkiewicza,  „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
Wspólnym mianownikiem tych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów.
Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły
i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i doniosłe.

W tegorocznej nałęczowskiej odsłonie Narodowego Czytania spośród zbioru zaproponowanych  ośmiu tekstów wybrano dwa utwory „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego i „Katarynkę” Bolesława Prusa. Nie można było postąpić inaczej, bowiem do argumentu, że są to wybitne nowele, dołączył drugi, równie ważny – obaj pisarze swoje życie i twórczość związali między innymi z naszym Nałęczowem.
„Rozdzióbią nas kruki, wrony” to jedno z najbardziej poruszających dzieł Żeromskiego. Opublikowane w 1895 roku zalicza się do  najważniejszych i niezwykle przejmujących tekstów poświęconych powstaniu styczniowemu.
Wspólne czytanie zainaugurował  pan Marek Wojciechowski- dyrektor Lubelskiego Oddziału Terenowego Krajowego  Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, radny Sejmiku  Województwa Lubelskiego oraz Pan  Wiesław Pardyka – Burmistrz Nałęczowa. Lektorzy przytaczający kolejne fragmenty noweli to  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie: Karolina Dobraczyńska, Milena Pietroń, Natalia Twardzik, Julia Wójcik, Paulina Błaszczyk oraz Hubert Rak, uczennice Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie Dorota Zakaszewska i Katarzyna Cichecka oraz pani Maria Kozak emerytowana nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego, działająca obecnie w Towarzystwie Przyjaciół Nałęczowa.
Drugim prezentowanym utworem była   „Katarynka” Bolesława Prusa – nowela uznawana za jedną z najwybitniejszych w twórczości Aleksandra Głowackiego. Po raz pierwszy wydrukowana została w „Kurierze Warszawskim” w roku 1880, wydanie jej miało miejsce w roku 1885 w tomie I „Szkiców i obrazków”. Głównym problemem „Katarynki” jest nieszczęście chorej dziewczynki. Tematyka dziecka była Prusowi bliska,  poruszał ją często w swojej twórczości. Nowela Bolesława Prusa miała   proste przesłanie, skierowane do ówczesnych przedstawicieli zamożnych warstw społecznych – zachęcała ich do   dobroczynności i filantropi na rzecz słabszych i pokrzywdzonych przez los. Aktualna do dziś wymowa utworu to zwrócenie uwagi na  potrzebę empatii i zacieśniania relacji międzyludzkich poprzez proste gesty serdeczności i pomocy. Fragmenty noweli czytali  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego |w Nałęczowie: Klaudia Depta, Izabela Marzec, Kinga Kolibska, Amelia Czerniec, Wiktoria Krysa, Iga Trębińska. W roli prowadzących spotkanie znakomicie wypadli nasi uczniowie: Agata Dados i Hubert Rak.

 

 

 

 

Archiwa
Archiwum
Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031