Pomoc dla ukraińskich uczniów ze szkoły w Münster

Uczniowie niemieckiej szkoły Hansa-Berufskolleg w Münster (partnerskim mieście Lublina) zorganizowali akcję charytatywną sprzedaży gofrów „Waffelaktion” na rzecz poszkodowanych w wojnie Ukraińców. Część pozyskanych dochodów postanowili przeznaczyć dla ukraińskich uczniów z naszej szkoły, którzy na skutek wojny nie są w stanie opłacić wyżywienia i mieszkania w internacie. Na konto Rady Rodziców wpływają też na ten cel pieniądze od nauczycieli niemieckiej szkoły.

Inicjatorem akcji jest pan Michael Lubahn, który był przez wiele lat koordynatorem wymiany uczniów między Hansa-Berufskolleg a Zespołem szkół Nr 1 im. Z. Chmielewskiego.

Pomimo zawieszenia wymiany szkoły pozostają w kontakcie nie tylko na płaszczyźnie prywatnej. Przed trzema laty trzy laureatki konkursu „Begegnung mit Osteuropa” z naszej szkoły zostały zaproszone do Münster przez pana Helge Petersa, również prowadzącego spotkania młodzieży.

Jesteśmy wciąż traktowani jako szkoła partnerska. Na stronie internetowe szkoły można przeczytać o przeprowadzonej akcji:  https://www.hansa-berufskolleg.de/. Okazuje się, że nasza przez ponad 20 lat budowana międzynarodowa i międzyszkolna przyjaźń sprawdza się w trudnych sytuacjach.

W imieniu uczniów z Ukrainy, którzy znaleźli się w potrzebie dziękujemy za okazaną im pomoc. Wir bedanken uns herzlich für die Hilfe!

Beata Surdacka