Nałęczów-Niepodległej

Przedsięwzięcia Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie
w 100 Lecie Odzyskania Niepodległości

18 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Nałęczowskiego Ośrodka Kultury odbył się Koncert Wokalno – Recytatorski  ,,Nałęczów – Niepodległej” zorganizowany przez społeczność Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to było uczczeniem pamięci bohaterów Niepodległej poprzez patriotyczną pieśń, poezję i prozę.

W koncercie, będącym jednocześnie podsumowaniem konkursu, jaki odbył się 19 października w Zespole Szkół Nr 2 wystąpili jego laureaci, najlepsi wykonawcy patriotycznych utworów z nałęczowskich i okolicznych szkół, przedszkoli, grup śpiewaczych oraz zaproszeni goście absolwentki Zespołu Szkół Nr 2, Technikum Nr 1 i Gimnazjum im. M.E. Andriollego.

W pierwszej części koncertu, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, wystąpiły dzieci z Przedszkola „Kolorowe Kredki” Antonina i Franciszek Fraszka, przygotowane przez panią P. Stróżek. Następnie zaśpiewały i zatańczyły dwie grupy 6-latków z Przedszkola im. A. Żeromskiego, których opiekunkami były panie: E. Wziątek, A. Piech i K. Lewandowska.

W drugiej części publiczność mogła wysłuchać pieśni legionowych w wykonaniu nieco starszych uczestników. Klasa II ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Nałęczowie pod opieką pani J. Sochy zaśpiewała „Przybyli ułani”, Zespół Śpiewaczy „Niezapominajka” zaprezentował  „Marsza Strzelców”, Paulina Lipczyńska i Aleksandra Szarpak, ubiegłoroczne absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Nałęczowie utwór „O mój rozmarynie”. W wykonaniu Grupy „Sympatyczni” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nałęczowie pod opieką pani B. Rzepki można było usłyszeć „Nie żałujcie serca dziewczyny”, a Maria Kopińska zaśpiewała „Białe róże”. Tę część zakończyła Kapela Nałęczowska utworem „Warczą karabiny”.

Trzecią część koncertu rozpoczęła Klara Szostek z zespołem „Freony” z ZS Nr 2 w Nałęczowie pieśnią „Biały Krzyż”. W tej części wykonawcy zaprezentowali cykl utworów, w których artyści opisywali najbardziej dramatyczne w historii Polski wydarzenia. Z niezwykłą ekspresją recytowali je laureaci konkursu: Laura Gorgol, Bernard Góra i Anna Trębińska ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Nałęczowie, Aleksandra Guz i Żaneta Piotrkowska ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Maszkach, Klaudia i Izabela Eciak ze Szkoły Podstawowej w Klementowicach oraz Paulina Błaszczyk z Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie. Uczniowie przygotowani byli przez panie: S. Krysę, J. Pietrzak, S. Popiołek i J. Woźniakowską. Utworom recytatorskim towarzyszyły pieśni: „Ojczyzno ma” w wykonaniu Weroniki Pochroń ze szkoły Podstawowej w Sadurkach, przygotowanej przez panią K. Lewandowską i pieśń „Mury”, wykonana przez Aleksandrę Lalak z Zespołem „Freony” z ZS Nr 2 w Nałęczowie. Opiekunką wokalistek i zespołu „Freony” z ZS Nr 2 była pani S. Janicka-Gorgol.

W ostatniej części Koncertu zaprezentowano utwory współczesne, niosące nadzieję, radość wolności i narodową dumę, ukazujące piękno naszej ojczyzny. Piosenkę „Taki kraj” wykonała Agnieszka Gąsik, absolwentka Technikum nr 1 w Nałęczowie, a utwór „Pytasz mnie” uczniowie z Prywatnej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Nałęczowie: Iza Marzec i Kajetan Głowacki. Następnie Agnieszka Żurawska, uczennica Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie recytowała wiersz „Ojczyzna nasza”, a po niej Paulina Lipczyńska i Aleksandra Szarpak wykonały utwór „Miejcie nadzieję”. Justyna Pszczoła z ZS Nr 2 w Nałęczowie  zaprezentowała wiersz „Wolność” (opiekunką była pani B. Kursa), a Aleksandra Lalak z Zespołem „Freony” z ZS Nr 2 zaśpiewała „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, do wykonania  refrenu włączyli się wszyscy wykonawcy. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem marsza „My, Pierwsza Brygada”.

 Wśród zaproszonych gości obecni byli burmistrz elekt Nałęczowa – pan Wiesław Pardyka oraz pan Artur Markowski – wójt elekt Wojciechowa, a także przedstawiciele wielu placówek działających na terenie miasta i okolic.

Sponsorami Konkursu „Nałęczów – Niepodległej” byli: Grupa Azoty – Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, Wydział Promocji Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Puławskim, Hotel „Przepióreczka, Restauracja „Feliks” i „Cukiernia Górniak” – przedstawiciele tych instytucji z rąk dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie, pani Aliny Gomółki, otrzymali pamiątkowe statuetki.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii „Polska niepodległa w obiektywie Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie”, której autorkami są panie A. Winiarczyk i A. Doroszewska.

            Konkurs i koncert laureatów „Nałęczów- Niepodległej” zorganizowały nauczycielki Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie, panie: Anna Dziuba, Anna Goliszek, Sylwia Janicka-Gorgol, Maria Reimak-Chęć, Beata Surdacka i Jolanta Woźniakowska.

Beata Surdacka
Anna Goliszek

Dyktando Niepodległościowe

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny. W tym konkursie udało się połączyć dwie niewątpliwe korzyści dla uczestników – rywalizację w tradycyjnym dyktandzie z okazją do uczenia się historii Polski w niekonwencjonalny sposób. Mariaż wiedzy z języka polskiego i z historii sprzyja niewątpliwie refleksji młodzieży nad językiem ojczystym w kontekście pojawiających się w tekstach postaci i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że dla tych, którzy przystąpili do pisania Dyktanda Niepodległościowego było to święto historii i języka ojczystego oraz żywa lekcja patriotyzmu.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”. W roku jubileuszu 100. Lecia Odzyskania Niepodległości dyktando odbyło się w sześciu województwach Polski południowej: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim oraz w szkołach polskich za granicą. Lubelskim koordynatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Patronat honorowy sprawowali:  Lubelski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin . Etap szkolny odbył się 09. 10. 2018 r. o godz. 13.00 jednocześnie we wszystkich szkołach, uczestniczących w przedsięwzięciu. Tekst dyktanda przygotowany został przez Stowarzyszenie Polonistów w konsultacji z historykiem.

Cieszymy się, że również i  nasi uczniowie włączyli się do tego projektu. Do eliminacji szkolnych przystąpiły 23. osoby. Szkolna komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wytypowała czterech przedstawicieli do finału województwa lubelskiego. Po weryfikacji dokonanej przez organizatora do rywalizacji w II etapie  przystąpiły 3 licealistki z LO im. Stefana Żeromskiego – Zofia Kręcisz i Ilona Watras z kl. pierwszej oraz Julia Szlendak z kl. trzeciej.  Finał w każdym województwie odbył się 07. 11. 2018 r. W gronie laureatów finału województwa lubelskiego uplasowała się Ilona Watras. W dniu 29 listopada na uroczystym podsumowaniu konkursu z rąk Pani Teresy Misiuk – Lubelskiego Kuratora Oświaty odebrała dyplom i nagrodę. Jesteśmy z jej dumni i życzymy jej dalszych sukcesów. W programie uroczystości znalazł się spektakl Klasa dla Niepodległejpoświęcony Uczniom Zamoyszczaka –Żołnierzom, poległym w obronie Ojczyzny w latach 1918-1920. W przedstawieniu odtworzony został  klimat lat dwudziestych Lublina, kiedy to młodzież szkolna uczyła się, bawiła i podejmowała niełatwe decyzje o oddaniu młodych lat na służbę Ojczyźnie. Spektakl oparty na wspomnieniach uczniów-żołnierzy wzruszał i inspirował do refleksji. Po gali wszyscy laureaci i ich opiekunowie zaproszeni zostali na tematyczny spacer po Lublinie „ Szlakiem Niepodległości”.

Tegoroczne dyktanda zarówno w pierwszym szkolnym etapie, jak i w finale poświęcone były, do tej pory nieco pomijanej w naszej arcybogatej historii, kwestii  znaczącego udziału kobiet, zarówno w walce zbrojnej, jak i w służbie cywilnej.

Udział szkoły w projekcie był dobrym pomysłem na włączenie się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mamy nadzieję, że angażowanie młodzieży do takich akcji, przyczynia się do pogłębiania świadomości, że poprawne posługiwanie się polszczyzną, to wyrażanie szacunku dla tych, którzy ją tworzyli, to obowiązek, zwłaszcza,  ludzi wykształconych, to też wyznacznik naszego patriotyzmu. Tego typu przedsięwzięciom przyświecają bowiem różne cele – służą nie tylko uczczeniu Jubileuszu, ale również przyczyniają się do kształtowania wśród młodzieży postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

Bożena Kursa

Konkurs online

Jedną z propozycji Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie, przygotowaną w ramach  obchodów 100 Lecia Odzyskania Niepodległości był cykliczny konkurs online pod tytułem Wiem wszystko o bohaterach walki o niepodległość.Konkurs był otwarty dla wszystkich chętnych. Uczestnikiem  mógł  być każdy, kto wypełnił test online, zamieszczony na stronie internetowej i na fb  Szkoły.  Odpowiedzi nie trzeba było udzielać od razu. Chętni, którzy chcieli zmierzyć się z testem mieli czas na dotarcie i skorzystanie ze źródeł informacji, na podstawie których mogli udzielić prawidłowych odpowiedzi. Taka formuła konkursu umożliwiała włączenie się do rywalizacji nieograniczonej liczby osób w różnym wieku. Każdy kto zechciał mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat arcyważnych postaci historycznych, związanych z walką o niepodległość. Wystarczyło tylko kliknąć w podany link, rozwiązać test i wysłać. Konkurs był również zachęto do uzupełnienia wiadomości, a nawet do dowiedzenia się czegoś nowego z najnowszych dziejów Polski.

 Przygotowane zostały trzy testy, które były  zamieszczane na stronie www. i na fb  Szkoły w miesięcznych odcinkach od września do listopada 2018 r. Spośród prawidłowo wypełnionych testów każdego miesiąca losowano trzy –  ich autorzy otrzymywali  atrakcyjne nagrody – książki, karty prezentowe  empiku, plecaki.. Testy poszczególnych edycji  należało  wypełnić do końca miesiąca, którego ta edycja dotyczyła.  Można było wziąć  udział w dowolnej,  miesięcznej odsłonie konkursu. Cieszymy się, że zdecydowana większość Internautów wzięła udział  w całym cyklu. Mamy nadzieję, że tym pierwszym testem  (wygląda na to, że był ciekawy) udało się nam ich zachęcić do kontynuowania tej edukacyjnej zabawy. Dodatkową motywacją była zapowiedź losowania  trzech specjalnych nagród dla uczestników, którzy dobrze wypełnią testy we wszystkich edycjach. Z osobami, które wylosowały nagrody organizator kontaktował się mailowo na podany w metryczce adres.

Pierwszy test – wrześniowy – poświęcony był trzem postaciom historycznym, o których mówi się, że są ojcami niepodległości, a mianowicie Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu. W październikowej edycji można było wykazać się wiedzą na temat kolejnych osób, których działalność przyczyniła się do odzyskania wolności – Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa. W ostatniej listopadowej odsłonie konkursu znalazły się m. in. pytania dotyczące  osób związanych zarówno z walką o suwerenną Polskę jak również z historią Nałęczowa: Stefana Żeromskiego, Wacława Lasockiego, Fortunata Nowickiego, Konrada Chmielewskiego, Michała Elwiro Andriollego. Obok tych nałęczowskich akcentów wyeksponowane zostały również inne osoby, bardzo znaczące w najnowszej historii Polski: Stefan Grot Rowecki, Andrzej Małkowski, Józef Dowbor-Muśnicki, Józef Haller. Ogółem zaproszenie do naszej edukacyjnej zabawy przyjęło 46 osób. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Wśród uczestników znaczącą  grupę tworzyli uczniowie i absolwenci naszej szkoły oraz mieszkańcy Nałęczowa w różnym wieku. Pomysł wykorzystania Internetu i technologii komputerowej okazał się bardzo trafiony.

Bożena Kursa

Inne przedsięwzięcia

Warto wspomnieć również o innych inicjatywach podjętych w naszej Szkole w ramach obchodów 100 Lecia Odzyskania Niepodległości:

Szkolny konkurs na logo obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości -przygotowany przez panią Joannę Gąsiąrowską;

Szkolny konkurs na kotylion i na plakat- przygotowany przez panią Renatę Popiołek;

Wystawa i prezentacja multimedialna pod tytułem Powstania narodowe w tekstach kultury przygotowana przez panie: Bożenę Kursę i Katarzynę Teper;

Historyczny odcinek cykliczny zamieszczany na stronie www. Szkoły- przygotowany przez panią Agnieszkę Lalak-Gąskę;

Wystawa fotograficzna pod tytułem Polska niepodległa 1918-2018 w obiektywie Zespołu Szkół nr 2 w Nałęczowie przygotowana przez panie Annę Doroszewską i Annę Winiarczyk. Ekspozycja na planszach o wymiarach 140 cm x 100 cm jest kompilacją starych archiwalnych fotografii Nałęczowa ze zdjęciami wykonanymi współcześnie, w ramach działającego w Szkole kółka fotograficznego.

Archiwa
Archiwum
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930