Koncert „Nałęczów-Niepodległej”

W uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie mają miejsce w całym kraju włączyło się również nasze miasto. 18. listopada 2018r. Zespół Szkół Nr 2 w Nałęczowie zorganizował Koncert Wokalno-Recytatorski „Nałęczów – Niepodległej”. Impreza odbyła się w Nałęczowskim Ośrodku Kultury i poświęcona została pamięci bohaterów Niepodległej poprzez patriotyczną pieśń, poezję i prozę.

W koncercie, będącym jednocześnie podsumowaniem konkursu, jaki odbył się 19 października w Zespole Szkół Nr 2, wystąpili jego laureaci, najlepsi wykonawcy patriotycznych utworów z nałęczowskich i okolicznych szkół, przedszkoli, grup śpiewaczych oraz zaproszeni goście- absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, Technikum Nr 1 i Gimnazjum im. M.E. Andriollego. Konkurs „Nałęczów- Niepodległej” zwieńczony galowym koncertem był okazją do integracji naszej małej ojczyzny, spotkaniem różnych pokoleń i środowisk.

W pierwszej części koncertu, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, wystąpiły dzieci z Przedszkola „Kolorowe Kredki” Antonina i Franciszek Fraszka, przygotowane przez panią P. Stróżek. Następnie zaśpiewały i zatańczyły dwie grupy 6-latków z Przedszkola im. A. Żeromskiego, których opiekunkami były panie: E. Wziątek, A. Piech i K. Lewandowska.

W drugiej części publiczność mogła wysłuchać pieśni legionowych w wykonaniu nieco starszych uczestników. Klasa II ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego pod opieką pani J. Sochy zaśpiewała piosenkę „Przybyli ułani”, Zespół Śpiewaczy „Niezapominajka” zaprezentował  „Marsza Strzelców”, Paulina Lipczyńska i Aleksandra Szarpak, ubiegłoroczne absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego utwór „O mój rozmarynie”. W wykonaniu Grupy „Sympatyczni” z Warsztatów Terapii Zajęciowej pod opieką pani B. Rzepki można było usłyszeć „Nie żałujcie serca dziewczyny”, a Maria Kopińska zaśpiewała „Białe róże”. Tę część zakończyła Kapela Nałęczowska utworem „Warczą karabiny”.

Trzecią część koncertu rozpoczęła Klara Szostek z zespołem „Freony” z ZS Nr 2 pieśnią „Biały Krzyż”. W tej części wykonawcy zaprezentowali cykl utworów, w których artyści opisywali najbardziej dramatyczne w historii Polski wydarzenia. Z niezwykłą ekspresją recytowali je laureaci konkursu: Laura Gorgol, Bernard Góra i Anna Trębińska ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego, Aleksandra Guz i Żaneta Piotrkowska ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Maszkach, Klaudia i Izabela Eciak ze Szkoły Podstawowej w Klementowicach oraz Paulina Błaszczyk z Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie. Uczniowie przygotowani byli przez panie: S. Krysę, J. Pietrzak, S. Popiołek i J. Woźniakowską. Utworom recytatorskim towarzyszyły pieśni: „Ojczyzno ma” w wykonaniu Weroniki Pochroń ze Szkoły Podstawowej w Sadurkach, przygotowanej przez panią K. Lewandowską i pieśń „Mury”, wykonana przez Aleksandrę Lalak z Zespołem „Freony” z ZS Nr 2. Opiekunką wokalistek i zespołu „Freony” z ZS Nr 2 była pani S. Janicka-Gorgol.

W ostatniej części zaprezentowano utwory współczesne, niosące nadzieję, radość wolności i narodową dumę, ukazujące piękno naszej ojczyzny. Piosenkę „Taki kraj” wykonała Agnieszka Gąsik, absolwentka Technikum nr 1 w Nałęczowie, a utwór „Pytasz mnie” uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego: Iza Marzec i Kajetan Głowacki. Następnie Agnieszka Żurawska, uczennica Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie recytowała wiersz „Ojczyzna nasza”, a po niej Paulina Lipczyńska i Aleksandra Szarpak wykonały utwór „Miejcie nadzieję”.  Justyna Pszczoła z ZS Nr 2 zaprezentowała wiersz „Wolność” (opiekunką była pani B. Kursa), a Aleksandra Lalak z Zespołem „Freony” z ZS Nr 2 zaśpiewała „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, do którego w refrenie włączyli się wszyscy wykonawcy. Natomiast widownia mogła zaśpiewać wspólnie z artystami marsza „My, Pierwsza Brygada”, którym zakończono koncert.

Sponsorami Konkursu „Nałęczów – Niepodległej” byli: Grupa Azoty – Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, Kierownik Wydziału Promocji Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Puławskim, Hotel „Przepióreczka, Restauracja „Feliks” i „Cukiernia Górniak”. Serdecznie dziękujemy. Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii „Polska niepodległa w obiektywie Zespołu Szkół Nr 2”, której autorkami są panie A. Winiarczyk i A. Doroszewska.

O randze wydarzenia może świadczyć fakt, że zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele wielu instytucji działających na terenie miasta i okolic. Wśród zaproszonych gości był obecny burmistrz elekt Nałęczowa – pan Wiesław Pardyka oraz pan Artur Markowski – wójt elekt Wojciechowa.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowanie koncertu.

Beata Surdacka

Jolanta Woźniakowska