Jubileusz 90-lecia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

W dniu 23 czerwca 2018 roku w Nałęczowskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 90-lecia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Galę poprowadziła dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska. Część oficjalna obchodów tej jakże pięknej  rocznicy rozpoczęła się od wręczenia odznaczeń Marszałka Województwa Lubelskiego za zasługi dla województwa lubelskiego w dziedzinie kultury oraz podziękowań za wspieranie działań Muzeum Stefana Żeromskiego i popularyzację twórczości pisarza wśród dzieci i młodzieży. Miło nam poinformować, że w szacownym gronie laureatów tychże nagród znalazły się: Dyrektor Zespołu Szkół NR 2 Alina Gomółka, a także pani Bożena Kursa – nauczyciel-bibliotekarz w naszej placówce, szczególnie zaangażowana w krzewienie wiedzy o życiu i dokonaniach Żeromskiego – patrona Liceum Ogólnokształcącego w Nałęczowie. Jubileusz uświetniło wystąpienie profesor Katarzyny Noskowskiej, pracownika naukowego UMCS, która w krótkim referacie przybliżyła zgromadzonym historię powstania „nałęczowskiej Chaty” oraz biografię Oktawii i Stefana Żeromskich. Następnie wysłuchano krótkiego recitalu profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Macieja Rafała Witkiewicza – skoligaconego z rodziną Oktawii Żeromskiej. Artysta wykonał kilka utworów Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Jego mocny bas-baryton oczarował publiczność i niewątpliwie pozostanie w jej pamięci na długo. Profesor Witkiewicz ofiarował również cenne pamiątki związane z Oktawią i Stefanem Żeromskimi, które wzbogacą ekspozycję Muzeum. Po części oficjalnej zebrani goście zostali poczęstowani pięknie udekorowanym jubileuszowym tortem. Życzymy Muzeum kolejnych równie owocnych lat twórczej działalności!