Dzień z poezją Zbigniewa Herberta

W dniu 06 marca 2018 r. w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie odbyły się eliminacje XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego w kategorii recytacji, pod patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs ten to jedno z ważniejszych wydarzeń w środowisku recytatorskim. Wypracował sobie dobrą markę i renomę. Cieszy się dużą popularnością wśród animatorów żywego słowa. Tegoroczna edycja, była wyjątkowa z racji obchodzonego Roku Zbigniewa Herberta. Do rywalizacji w grupie szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło 32. uczestników. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy wydarzenia postanowili, że w roku, w którym świętujemy  100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, tematem przewodnim XVIII edycji będzie wolność w twórczości księcia poetów. Naszą Szkołę reprezentowała Justyna Pszczoła, uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Odniosła duży sukces, zdobywając wyróżnienie. Justyna zaprezentowała się w interpretacji dwóch tekstów poetyckich: Przyszło do głowy i Głos wewnętrzny. W komisji konkursowej zasiadali uznani mistrzowie słowa: Urszula Kostrzewa – aktorka i reżyser Teatru UMCS, instruktor teatralny; Patryk Pawelec – animator i instruktor kultury Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie; Waldemar Sidor – aktor, instruktor teatralny. Cieszymy się, że występ Justyny został tak wysoko oceniony. Uczennica w czasie ferii zimowych doskonaliła swoje umiejętności w sztuce żywego słowa, uczestnicząc w warsztatach recytatorskich, w Centrum Kultury w Lublinie. Był to wyjazd zorganizowany w ramach współpracy naszej Szkoły z tą placówką. Także i tym razem potwierdziła się zasada, że do sukcesu oprócz talentu i predyspozycji potrzebna jest również praca. W dniu 22 marca na koncercie laureatów Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty wręczyła naszej Justynie dyplom i nagrodę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bożena Kursa, Monika Wicha